Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Skuteczne wypowiedzenie OC w 3 krokach

Zbliża się termin ważności Twojej polisy i znalazłeś bardziej atrakcyjną ofertę? A może kupiłeś samochód i chcesz kupić nowe OC? Niezależnie od sytuacji najpierw musisz wypowiedzieć stare ubezpieczenie, a dopiero później składać wniosek o kolejne. Dowiedz się, jak skutecznie zrezygnować z OC w szybki sposób!

Z pozoru wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to prosta sprawa. Jednak wystarczy małe zaniechanie z Twojej strony i możesz narazić się na dodatkowe koszty. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy kupujesz używany samochód, a inaczej, gdy po prostu zmieniasz ubezpieczyciela albo skradziono Ci pojazd. Poznaj szczegóły!

Wypowiedzenie OC po zakupie pojazdu

Polisę kupuje się na samochód. W związku z tym, jeśli pojazd zostanie sprzedany, ubezpieczenie niejako „idzie za nim”. Do obowiązków dawnego właściciela zaliczają się powiadomienie ubezpieczyciela o tym, że auto zostało sprzedane oraz udzielenie mu informacji o nabywcy. Towarzystwo przeliczy na nowo składkę i poinformuje Cię jako kupującego pojazd o zmianach – np. niedopłacie.

Ty jednak możesz w dogodnym momencie zrezygnować z obecnego ubezpieczyciela nabywanego auta – zwłaszcza, jeśli zaproponowane przez niego warunki są dla Ciebie nieodpowiednie.

Rezygnacja z polisy w przypadku wyrejestrowania samochodu

Wyrejestrowanie pojazdu najczęściej ma miejsce, kiedy auto jest sprzedawane za granicę, złomowane lub skradzione. Do złożenia wniosku o rezygnację z ubezpieczenia wymagane są dokumenty potwierdzające daną sytuację, czyli np. arkusz wyrejestrowania samochodu, notatka policyjna o kradzieży lub formularz złomowania.

Zmiana ubezpieczyciela w trakcie trwania polisy

Jeśli podpisujesz umowę na OC, możesz ją zerwać maksymalnie ostatniego dnia jej trwania. Nawet jeśli złożysz wniosek o rezygnację z ubezpieczenia wcześniej, mimo wszystko będzie ono obowiązywało do ustalonego w umowie terminu.

W tym przypadku bardzo liczy się czas – polisa przedłuży się automatycznie następnego dnia po poprzednim okresie ubezpieczenia. Jeśli nie zdążysz zrezygnować umowy ostatniego dnia, samochód będzie objęty dwoma ubezpieczeniami, a Ty zostaniesz wezwany do zapłaty za obie polisy.

Zerwanie umowy OC – jak to zrobić?

Zdecydowałeś się, że chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Aby móc to zrobić musisz:

  1. pobrać umowę wypowiedzenia polisy ze strony internetowej ubezpieczyciela,
  2. uzupełnić formularz rezygnacji z ubezpieczenia,
  3. dostarczyć dokumenty do firmy ubezpieczeniowej – drogą pocztową, e-mailem lub osobiście odwiedzając agenta ubezpieczeniowego albo siedzibę ubezpieczyciela.

Po tym czasie pozostaje Ci zawrzeć umowę na nową polisę. Zobacz więcej pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Pamiętaj, że jeśli zawarłeś nową umowę na ubezpieczenie przez telefon lub internet, masz prawo odstąpić od niej w ciągu 30 dni. W tym przypadku zapłacisz tylko za okres, w którym obowiązywała polisa.

Taka sama sytuacja ma miejsce, jeśli przypadkiem, w tym samym czasie miałeś wykupione podwójne zabezpieczenie pojazdu. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, a on wycofa polisę. Zobacz więcej na stronie ubezpieczamy-auto.pl

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx