Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

5 zastosowań opakowań z polipropylenu

fot: materiał partnera

Polipropylen jest tworzywem sztucznym określanym symbolem PP. Charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną na działanie kwasów, zasad, rozpuszczalników organicznych i soli. Cechuje go najmniejsza gęstość wśród pozostałych znanych przemysłowi polimerów. Jest nietoksyczny, nieszkodliwy dla człowieka, ale z kolei podatny na działanie wysokich temperatur. Wyróżnia się wysoką przepuszczalnością powietrza przy niskiej przepuszczalności pary wodnej, przy czy jest niepodatny na działanie wody. Polipropylen jest bezwonny i bezbarwny. Wszystkie te cechy powodują, że polipropylen wykorzystywany jest powszechnie jako tworzywo do produkcji opakowań spożywczych. 

Opakowania polipropylenowe

Opakowania z uwagi na swoje wszechstronne wykorzystanie pełnią wiele różnorodnych funkcji. Funkcją podstawową jest ochrona produktów przed rozkładem, psuciem się, niszczeniem oraz działaniem czynników zewnętrznych fizycznych, mechanicznych i atmosferycznych. Taką rolę w przemyśle spożywczym spełniają opakowania spożywcze wykonane z polipropylenu, określane jako opakowania pp. Opakowania spożywcze mogą być również wykorzystywane jako narzędzia do odmierzania produktów. Pełnią ważną rolę w trakcie transportu, maksymalizują też ładowność pojazdu. Od dawna pełnią funkcję informacyjną i reklamową. Ta ostatnia wciąż zyskuje na wartości, chociaż coraz bardziej ingeruje w nią prawo. 

Opakowania spożywcze

Opakowania pp szczególnie docenia się w przemyśle spożywczym. Ogromną część produkcji stanowią niewielkogabarytowe pojemniki do przechowywania jogurtów i margaryny, z polipropylenu wytwarza się też butelki i zakrętki butelek, ponadto puszki, słoiki i wszelkiego rodzaju pojemniki do bezpiecznego przechowywania żywności. Z tego tworzywa produkuje się także artykuły gospodarstwa domowego. 

Opakowania pp to również folie opakowaniowe, folie spienione, orientowane oraz nieorientowane, powłoki folii przezroczystej. Wykorzystuje je przemysł farmaceutyczny do przechowywania i odmierzania produktów farmaceutycznych. Polipropylen stosuje się do oprawiania książek, jako pojemniki na butelki, czy puste wyroby wielofunkcyjne, różnorodne pudła, kontenery i pudełeczka. 

Opakowania polipropylenowe – recykling

Odzyskiwane i czyste wyroby wykonane wyłącznie z polipropylenu w celu recyklingu rozdrabnia się w specjalnych młynach rozdrabniających i dodaje do nowego materiału, łącząc oba w części składowe nowo wytworzonego opakowania. Jeżeli do nowego opakowania doda się zmielony polipropylen, którego ilość nie przekroczy 20% nowego opakowania, powstałe wyroby będą miały bardzo podobne właściwości jak produkt wykonany z czystego polipropylenu. Różnica między nimi polega na niewielkiej zmianie wyglądu i zabarwienia. W przypadku recyklingu 100%, czyli zastosowania wyłącznie zmielonego materiału nowy produkt będzie charakteryzował się pogorszonymi właściwościami mechanicznymi i optycznymi. Dlatego reglanulowanie materiału nie wystarczy, potrzebne są do niego odpowiednie dodatki i modyfikatory. Dopiero za ich sprawą można otrzymać pełnowartościowy recyklat. 

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx