Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Co to jest Dolby? Poznaj urządzenia z technologią Dolby

Czym są i jak działają technologie Dolby? Rozwiązania te, stosowane pierwotnie w kinach, zapewniają niezwykle realistyczny obraz i wyjątkowy, przestrzenny dźwięk, także w urządzeniach do użytku domowego. Technologie Dolby wspierają między innymi niektóre kina domowe, soundbary, i telewizory – na przykład Sony.

Dolby od ponad 50 lat rewolucjonizuje technologie dźwięku i obrazu

Firma Dolby Laboratories Inc. została założona w 1965 roku i już pod koniec lat 60. wprowadziła na rynek pionierski wówczas system przetwarzania dźwięku, który redukował syczące odgłosy obecne w tle nagrań audio. Wkrótce powstały kolejne technologie, a standardy Dolby związane z kodowaniem i obróbką dźwięku trafiły do najlepszych kin.

Obecnie firma jest światowym liderem w dziedzinie dźwięku, a od pewnego czasu oferuje też nowatorskie rozwiązania dotyczące obrazu. Współcześnie technologie Dolby wykorzystują nie tylko kina i wytwórnie kinowe, ale też inni producenci i dystrybutorzy treści audiowizualnych (filmów, seriali i gier), w tym platformy streamingowe takie jak Netflix. Treści w formatach Dolby znajdziesz też na licznych płytach UHD Blu-ray.

W konsekwencji również wielu producentów wysokiej jakości sprzętu audio i wideo wspiera technologie Dolby. Stosunkowo nowe, znane rozwiązania to Dolby Atmos i Dolby Vision.

Co to jest Dolby Atmos i dlaczego warto mieć sprzęt, który wpiera to rozwiązanie?

Dolby Atomos to nowoczesna technologia realizacji i emisji dźwięku przestrzennego, która zapewnia niesamowite zanurzenie w słyszanych odgłosach. Format obsługuje aż 128 kanałów audio (w porównaniu do 8 w starszym rozwiązaniu Dolby TrueHD), które w procesie postprodukcji są odpowiednio miksowane, aby zapewnić najbardziej realistyczne doznania.

Budowanie sceny dźwiękowej opiera się na obiektach generujących dźwięk w trójwymiarowej przestrzeni, a sprzęt stara się odtworzyć te wrażenia przy pomocy dostępnych możliwości głośników. W ten sposób dźwięk lepiej przypomina rzeczywistość i płynniej zmienia się w trakcie scen z dynamiczniej poruszającymi się obiektami.

Doznania najbliższe profesjonalnym salom kinowym z Dolby Atomos można osiągnąć dzięki zestawom kina domowego, które wspierają tę technologię. Im bardziej będą one rozbudowane, tym lepiej. Różnicę zdecydowanie odczujesz jednak nie tylko w przypadku zestawów, które oprócz głośników frontowych, tylnych i subwoofera zawierają też sufitowe nagłośnienie efektowe. Nawet skromniejsze zestawy kina domowego i soundbary zagwarantują bardziej przestrzenny dźwięk, niż sprzęt bez Dolby Atmos.

Co to jest Dolby Vision i czym się wyróżnia?

Technologia Dolby Vision zapewnia nową jakość materiałów wideo i sprawia, że obrazy są jeszcze bardziej realistyczne. Powstała ona, by udoskonalić dotychczasowe standardy HDR (High Dynamic Range), czyli szerokiego zakresu tonalnego, dzięki któremu jasność jest zbliżona do tej, którą widzi ludzkie oko.

Dzięki technologiom typu HDR obraz jest jaśniejszy i bardziej szczegółowy, cechuje się większą płynnością oraz powstaje z szerszej palety barw. W czym jednak Dolby Vision przewyższa najpopularniejsze jeszcze do niedawna rozwiązanie, czyli HDR10?

Po pierwsze pozwala obsługiwać wyższą jasność maksymalną – aż 10 000 nitów, w porównaniu do 1 000 nitów w HDR10. Po drugie oferuje większą głębię obrazu, bo przekazuje ją za pomocą 12-bitowego, a nie 10-bitowego strumienia danych.

Przede wszystkim jednak Dolby Vision wykorzystuje tak zwane dynamiczne metadane, co oznacza, że poziom jasności nie jest statycznie ustawiony na cały materiał wideo, lecz jest dopasowywany do każdej sceny osobno. W ten sposób oglądany obraz staje się bliższy zamierzeniom twórców i zachowuje wyższą szczegółowość mimo znacznych przyciemnień czy kompresji tonów.

Technologie Dolby łączą się w telewizorach Sony i innych producentów

Zarówno rozwiązania firmy Dolby dotyczące dźwięku, jak i obrazu wspierają coraz liczniejsi producenci wysokiej klasy sprzętu audio i wideo. Oba systemy obsługiwane są zwłaszcza przez nowoczesne odbiorniki TV.

Przykładem mogą być wybrane telewizory Sony dostępne między innymi w sklepie Sony Center (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory). Formaty Dolby Vision i Dolby Atmos obsługują zresztą nie tylko największe i najdroższe modele. Wyposażono w nie również takie modele jak Sony Bravia KD43XH8505 (43 cale) oraz KD49XH8505 (49 cali), które kosztują poniżej 4 tysięcy złotych.

Nie tylko telewizory Sony – kina domowe, soundbary i smartfony z technologią Dolby

Technologie Dolby Atomos oraz Dolby Vision wspierają nie tylko wspomniane już telewizory Sony, lecz także szereg innych urządzeń tego producenta. Rozwiązania te znajdziesz choćby w niektórych odtwarzaczach Blue-ray, czy amplitunerach do kina domowego.

Przestrzennym dźwiękiem Dolby Atomos możesz cieszyć się również dzięki soundbarom Sony. Co więcej, obsługują go nawet niektóre smartfony Xperia (np. telefon Xperia 5). Wszystkie produkty Sony wspierające technologię Dolby znajdziesz pod linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?search=dolby.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx