Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Algieria – nieodkryty raj turystyczny?

Afryka jest kontynentem coraz częściej wybieranym przez turystów. Liczne połączenia lotnicze nie tylko z Polski, ale także na przykład z bliskiego Berlina czy Pragi sprawiają, że z łatwością można polecieć do wybranego kraju i odkryć prawdziwie dzikie piękno kontynentu. Często zdarzają się dobre promocje na bilety lotnicze, dzięki czemu można odbyć tak niesamowitą podróż w cenie biletu do bardziej jak dotąd popularnych krajów azjatyckich.

Pod wpływem chwili rezerwujemy przelot i co dalej? Warto sprawdzić przede wszystkim wymagania wizowe. Większość krajów afrykańskich wymaga bowiem posiadania od obywateli różnych narodowości wiz w paszporcie jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Są to pozwolenia na wjazd dość drogie, często wystawiane przez placówki dyplomatyczne położone poza Polską. W Berlinie mieści się większość ambasad wydających wizy do krajów afrykańskich.

Jednym z coraz bardziej popularnych, ale jednak wciąż mocno nieodkrytych krajów kontynentu jest Algieria. Zamknięta mocno jeszcze do niedawna na turystykę zewnętrzną powoli otwiera się na napływających zwiedzających. Podobnie postępują rządy Arabii Saudyjskiej, czy Iranu. Faktem jest, że gdyby ten kraj leżał na przykład w Europie, to na pewno byłby zdecydowanie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Algieria oferuje bowiem bardzo wiele odwiedzającym ją osobom, jak przystało na największe państwo Afryki. Sąsiadujące z nią Maroko czy Tunezja są już bardzo znane wśród turystów, przez co nie przyciągają już aż tak tych, ciekawskich nieodkrytych, niezadeptanych miejsc, poza tzw. utartym szlakiem.

Algieria jest niesamowicie ciekawym krajem. To właśnie na jej terenie wyraźnie widoczne są wpływy europejskie (w głównej mierze francuskie) tworzą fascynującą mieszankę z islamską tradycją i orientalną kulturą, tak żywą i widoczną na kontynencie afrykańskim. Algieria różni się od państw z nią sąsiadujących pod wieloma względami. Najbardziej widoczne na pierwszy rzut oka jest to, że po dziś dzień zachowała swój odwieczny, wręcz pierwotny urok miejsca nieodkrytego, niezadeptanego przez masową turystykę.

Terytorium Algierii pokrywa w głównej mierze Sahara, której piaski stanowią jedną z największych atrakcji tego miejsca. Natomiast góry Atlas, pokrywające północne tereny państwa są rozrywką dla miłośników aktywnego wypoczynku. Stolica kraju, Algier, nazywana Białym Miastem stanowi wspaniałą zapowiedź tego, co może nas czekać odwiedzając Algierię. Jest tu bowiem niesamowicie mocno wyczuwalny klimat bardziej śródziemnomorski, niż arabski. To właśnie jest jeden z elementów wspomnianej już mieszanki kulturowej. Ulice Algieru są zdominowane przez biel kamienic, przeplataną błękitem okiennic i zielenią ogrodów. Osoby pragnące zobaczyć więcej niż tylko główne miasto algierskie mogą wprost zakochać się w ‚,skalnym lesie” i tamtejszych prehistorycznych malowidłach znajdujących się w grotach Tassili. Złote piaski Sahary oraz zabytki okresu bizantyjskiego w Tipazie zachwycą z całą pewnością nawet najbardziej wybrednego turystę.

Jaki jest najlepszy czas na odwiedzenie Algierii? Zdecydowanie najbardziej polecanym okresem jest podróż pomiędzy marcem i majem lub wrześniem a październikiem. W tym czasie nie panują bowiem ogromne upały, które mogą znacząco utrudnić aktywne zwiedzanie. Pogoda powinna być wtedy bardzo przyjemna i sprzyjająca podróżowaniu po kraju.

Dzikość Algierii ukazuje się między innymi w tym, jak wygląda polityka wizowa tego kraju. Jest to miejsce, do którego uzyskanie wizy do Algierii nie jest prostą procedurą. Co prawda konsulat Algierii mieści się w Warszawie, więc nie trzeba wyjeżdżać poza Polskę, żeby otrzymać pozwolenie na podróż, ale same wymagania aplikacyjne mogą stanowić trudność dla turysty. Jeśli cel naszego wyjazdu jest typowo turystyczny i chcemy po prostu spędzić tam wakacje, to dokumentem wymaganym oprócz paszportu, zdjęcia, wniosku i ubezpieczenia jest oryginał zaproszenia lub vouchera turystycznego wydanego przez stronę algierską. Zdobycie takiego pisma może stanowić nie lada wyzwanie dla osoby chcącej spędzić w Algierii tylko kilka dni. Innym sposobem jest dołączenie zaproszenia w oryginale od obywatela tego kraju, np. znajomego czy członka rodziny. Istnieją także opcje wizy biznesowej, wówczas należy posiadać list delegujący z firmy wysyłającej nas do Algierii oraz zaproszenie z firmy algierskiej.

Do konsulatu nie trzeba jeździć osobiście. Można skorzystać z pośrednictwa wizowego na przykład firmy Wizaserwis Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wysyłamy do nich wymagane dokumenty w oryginale (kurierem lub pocztą), a oni w naszym imieniu, za niewielką opłatą udają się do konsulatu celem złożenia dokumentów, a po odpowiednim czasie (zazwyczaj około 2 tygodniach) odbierają paszport z wbitą wizą do Algierii. Należy pamiętać, że paszport jest wymagany w oryginale, a jego termin ważności nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

Algieria jest na pewno krajem, który może zachwycić. Nadal w znacznym stopniu nieodkryta, fascynująca, stanowi cel wyjazdu wielu osób. Problemem może się okazać zdobycie wizy, jednak nie musimy być w tym całkiem sami. Firmy pośredniczące w uzyskaniu pozwoleń na wjazd do tego państwa mogą nam pomóc w procedurze, dzięki czemu nie będziemy musieli jeździć do konsulatu w Warszawie. Jeśli interesują nas ciekawe kierunki, niezbyt popularne turystycznie, to Algierię na pewno warto rozważyć!

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx