Testy psychologiczne do pracy: jak się przygotować?

Współcześnie, na kandydata do pracy czeka wieloetapowy proces rekrutacyjny, składający się nierzadko z korespondencji mailowej, rozmów oraz testów. Wśród tych ostatnich pewnym standardem zaczynają być testy psychologiczne online. To rozbudowane i cenione przez specjalistów od HR narzędzia analityczne. Postanowiliśmy zatem spytać eksperta z HR24.pl jak przygotować się do wypełnienia takiego kwestionariusza na stanowiska średniego i wysokiego szczebla.

Testy psychologiczne do pracy są stresujące, bo są ograniczone czasowo…

Limitowany czas to jeden z największych stresorów, jeśli mówimy o podchodzeniu do testów psychologicznych online. Takie kwestionariusze mogą mieć limit czasu na jedno pytanie lub limit na cały test – wówczas dobrze jest wcześniej przeliczyć sobie dostępny czas odpowiedzi. Panowanie nad czasem to połowa sukcesu, nasze myśli powinny być w całości skupione na treści testu psychologicznego, a nie na liczeniu uciekających sekund. Poleca się także wykorzystywanie maksimum dostępnego czasu, nawet jeśli odpowiedź przychodzi nam szybko. Test psychologiczny nie jest testem wiedzy – każda odpowiedź jest dobra, ale każda mówi nam co innego o naszej osobowości i kompetencjach. Na odpowiedź jest zwykle tylko jedna szansa, więc warto wykorzystać ją mądrze.

Test psychologiczny w rekrutacji, gdzie testujemy sami siebie?

Mimo, że testy psychologiczne online weryfikują nas zdalnie, obserwacja samych siebie w trakcie wykonywania testu to świetny trening. Czy potrafimy zachować spokój, zimną krew i pewność siebie? Czy ufamy swoim decyzjom i nie zmieniamy odpowiedzi kilka razy, tylko jesteśmy przekonani do poprawności tej pierwszej, intuicyjnej? Najlepiej jest podejść do testu psychologicznego jak do dobrej zabawy, opanować nerwy i uwierzyć we własną osobowość.

Warto wiedzieć, że testy psychologiczne do pracy od HR24.pl (https://hr24.com.pl/produkty/testy-psychologiczne/), zostały wyposażone w specjalny filtr manipulacyjny, który pozwala ocenić, czy kandydat wykonywał test zgodnie z prawdą, czy też próbował świadomie sterować wynikami na swoją korzyść. Dlatego też zawsze poleca się prawdomówność i rzetelność, bo wśród różnorakich odpowiedzi, taki trend zawsze jest wartością dodaną i dobrze świadczy o kandydacie.

Poznaj zasady, jak rozwiązać test psychologiczny!

Jak już wspomnieliśmy, trzeba znać ograniczenia czasowe i ogólne zasady przeprowadzenia testu psychologicznego online. Lepiej dokładnie zapoznać się z tym przed rozpoczęciem wypełniania kwestionariusza, a w razie pytań skontaktować się ze specjalistą od HR. Później nie będzie na to czasu…

Dodatkowa wskazówka, jak dobrze wypełnić test psychologiczny…

Wskazówka ta jest bardziej od człowieka, a mniej od specjalisty – gdy już znamy datę i godzinę testu psychologicznego online, warto wyspać się i być wypoczętym. Dobrze jest także utrzymać wysoką aktywność mózgu, żeby nasz układ nerwowy był w stanie gotowości, gdy przyjdzie nam mierzyć się z ograniczonym czasem. Warto jest więc wykonać kilka zadań logicznych lub matematycznych, przeczytać kilka artykułów itd. To pozwoli nam uaktywnić się i odpowiednio nastawić swoje myślenie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx