Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Fotowoltaika: koszty, czy warto?

photovoltaic power station

photovoltaic power station

Odnawialne źródła energii przestały być na szczęście traktowane przez Polaków jako ciekawostka lub innowacja technologiczna, a stały się realnym, integracyjnym elementem naszej krajowej gospodarki energetycznej. Wystarczy przejażdżka po polskich miastach i wsiach, aby zobaczyć skalę trwających i zakończonych inwestycji, zarówno fotowoltaika dla firm, jak i instalacje fotowoltaiczne do domów jednorodzinnych. O kosztach i korzyściach opowiedział ekspert z brewa.pl.

Ceny instalacji fotowoltaicznych – ile kosztują panele słoneczne dla domu?

Ostatnie pół dekady przyniosło spore obniżki. Cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest dzisiaj o kilkadziesiąt procent mniejsza, niż jeszcze około 5 lat temu. To kwestia zdecydowanie większej dostępności, instalacje fotowoltaiczne są powszechniejsze i zdecydowanie więcej firm specjalizuje się w ich projektowaniu oraz montażu. Jak podaje lider w dziedzinie fotowoltaiki www.brewa.pl, średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce dla czteroosobowego gospodarstwa domowego to dzisiaj od 20 do 30 tys. zł.

Należy jednak wiedzieć, że koszt instalacji fotowoltaicznej jest bezpośrednio uzależniony od zużycia prądu przez domowników. Na podstawie rachunków biuro projektowe wylicza dla nas optymalną moc fotowoltaiki oraz ilość paneli słonecznych dla domu jednorodzinnego. Ważne, aby precyzyjnie oszacować wielkość systemu fotowoltaicznego – zbyt mały spowoduje, że niedobory prądu będziemy zmuszeni pobierać z sieci, zbyt duża instalacja fotowoltaiczna wydłuży znacznie czas zwrotu inwestycji.

Ile kosztuje utrzymanie instalacji fotowoltaicznej? Według brewa.pl zdecydowana większość dostawców tej technologii daje gwarancję na panele słoneczne sięgającą 25 lat. To pokazuje jak niezawodne i trwałe są dzisiaj te systemy. Koszty eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, która jest prawidłowo zamontowana i obsługiwana są znikome.

Fotowoltaika: czy warto?

Aktualnie jesteśmy świadkami dość znaczących zmian w polityce energetycznej Unii Europejskiej. Kraje członkowskie, poprzez szereg regulacji, będą zmuszone do odchodzenia od tradycyjnej polityki węglowej kosztem OZE. Eksperci szacują, że ceny energii z sieci mogą rosnąć i ciężko będzie przewidzieć jak bardzo. Fotowoltaika wydaje się jednym ze sposobów na niezależność energetyczną, stabilne i ekologiczne zaspokajanie potrzeb gospodarstw domowych w tym zakresie.

Dobrze zaprojektowana fotowoltaika ma kilkuletni czas zwrotu inwestycji. To tania, zielona energia. Jak przedstawia brewa.pl, klienci, którzy zdecydowali się na panele słoneczne zmniejszyli swoje rachunki za prąd do zaledwie kilkudziesięciu złotych. A zatem to wielka szansa na oszczędności w długiej perspektywie.

Fotowoltaika: ile czasu się zwraca?

Wiele zależy od wielkości inwestycji, uczestnictwa w programach dofinansowujących oraz rozwiązań technologicznych, jednak średnio jest to ok 6 – 8 lat. Po tym czasie gospodarstwo domowe zyskuje w pełni samodzielne, ekologiczne i tanie źródło energii.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx