Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Wybieramy fototapety do pokoju młodzieżowego!

Chyba każdy kochający rodzic chciałby, żeby jego dziecko dobrze się czuło w swoim pokoju. Ponieważ jednak dzieci szybko rosną, dość szybko zmieniają się ich potrzeby i gust. Pokój, w którym zakocha się 8-latek może być zdecydowanie zbyt dziecinny dla 14-latka. Jak więc szybko i tanio dokonać zmian, które pomogą dostosować wystrój pokoju do wieku dziecka. Jak z pokoju dziecięcego zrobić pokój młodzieżowy? Z pomocą mogą przyjść fototapety. Ale jak je wybrać?

Rodzaje fototapet

Najpierw trzeba zdecydować jakiego rodzaju fototapetę wybrać. Najpopularniejsze są lateksowe i fizelinowe. Te pierwsze – fototapety lateksowe – wykonuje się z syntetycznego papieru z domieszką lateksu. Te tapety nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Są lekkie, łatwe w aplikacji i nie namakają klejem. Poza tym nie rozciągają się i nie rozrywają.

Fototapety fizelinowe wykonuje się z papieru powlekanego PCV. Ich ogromną zaletą jest to, że przepuszczają parę wodną, dzięki czemu ściana oddycha. Są też grubsze od innych i dzięki temu doskonale maskują drobne nierówności ściany. Cechuje je fotorealistyczna jakość zadruku. Trzeba jednak podkreślić, że tapety fizelinowe mają strukturę piasku, nie są idealnie gładkie. Za to są wytrzymałe i odporne na zachlapania czy zadrapania.

Oba rodzaje tapet można czyścić używając gąbki lub miękkiej, zwilżonej ściereczki. Oba też sprawdzą się w pokoju młodzieżowym.

Fototapety dla nastolatków

Po wybraniu rodzaju tapety pozostaje wybrać wzór. Oczywiście tutaj każdy rodzic powinien kierować się gustem dziecka. Obecnie najchętniej wybierane fototapety do pokoju młodzieżowego pokryte są nowoczesnymi wzorami geometrycznymi, całościennym graffiti, abstrakcyjnymi rysunkami, motywami sportowymi lub muzycznymi. Fototapety dla nastolatków często przedstawiają też ich ulubionych aktorów/aktorki lub sceny z filmów czy też sportowców. Sporą popularnością cieszą się też fototapety 3D.

Oczywiście fototapeta może też nawiązywać do hobby nastolatka. Z pewnością wspólnie łatwiej będzie wybrać wzór, który spodoba się dorastającemu dziecku. Warto pamiętać, że skoro ma to być jego pokój, koniecznie trzeba dopuścić je do głosu. Fototapeta do pokoju młodzieżowego ma się podobać przede wszystkim dziecku, które będzie w nim mieszkać. Rodzice muszą więc uważać, że nie wybrać „po swojemu”.

Fototapety młodzieżowe mogą też przedstawiać zwierzęta, mapę albo po prostu zdjęcie z jakiegoś pięknego zakątka świata. Nastolatki różnią się między sobą. Dość często też zmieniają się ich upodobania, dlatego warto dokonać wyboru, który nie znudzi się dziecku w ciągu następnych kilku lat. Z tego powodu w niektórych przypadkach lepiej postawić na bardziej neutralne wzory.

Czym jeszcze się kierować?

Oczywiście gust to jeden z najważniejszych czynników, którymi kierują się nastolatki i ich rodzice wybierając fototapetę do pokoju młodzieżowego, ale dobrze jest wziąć pod uwagę też inne kwestie. Warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, a także to czy jest tam raczej jasno, czy raczej przez większość dnia pokój jest zacieniony. Do małych pomieszczeń i ciemnych pomieszczeń lepiej wybrać jasne fototapety. Jeśli mają być pokryte abstrakcyjnymi wzorami, niech będą drobne – w ten sposób optycznie powiększy się pokój. Na więcej można sobie pozwolić w dużym pokoju, w którym zwykle jest słońce.

Oczywiście wybierając fototapetę trzeba też pamiętać, żeby pasowała do całego pomieszczenia. Może pasować na zasadzie harmonii lub kontrastu. Tak, czy inaczej wybór fototapety do pokoju nastolatka trzeba dobrze przemyśleć i podjąć ostateczną decyzję razem z dzieckiem. Dzięki temu i rodzice i nastolatek(-tka) będą zadowoleni!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx