Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Jak prawidłowo wywiesić flagę narodową? Zasady prezentacji barw Polski

Waving poland flags. Back view silhouette of polish family.

Biało-czerwona flaga to jeden z symboli narodowych Polski. Jej święto obchodzi się 2 maja. Wówczas niemal na każdym kroku można spotkać łopoczące na wietrze barwy narodowe. Czy jednak w każdym przypadku Flaga Polski jest odpowiednio wywieszona? Jakie są zasady jej prezentacji?

Ekspozycja Flagi Polski – ogólne zasady

Barwy narodowe i ich rozmieszczenie na fladze stanowią odwzorowanie Chorągwi Polski, czyli Białego Orła na czerwonym tle, który stanowi symbol państwa polskiego już od Średniowiecza. Znajdujący się w godle Orzeł jest ważniejszym elementem niż tło. To dlatego jeśli Flaga Polski jest wieszana poziomo, biały kolor figuruje na górze, a czerwony na dole. W przypadku flagi wieszanej pionowo biały kolor powinien znajdować się po lewej stronie oglądanej płaszczyzny lub przy maszcie. To główna zasada, o której należy pamiętać przy prezentowaniu ojczystych barw.

Flaga to symbol suwerenności państwa. Należy jej się zatem odpowiedni szacunek. Wywieszona publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy, a nocą powinna być odpowiednio oświetlona. Flagi nie powinno się wywieszać w dni deszczowe oraz podczas silnych wiatrów. Należy ją również opuścić z masztu w przypadku burzy lub śnieżycy. Co więcej, Flaga Polski nie może dotykać ziemi, bruku ani wody.

Jak wywieszać flagę?

Zgodnie z ustawą z 2004 r. każdy obywatel ma prawo wywiesić flagę na balkonie, domu lub w oknie. Musi jednak zadbać o kilka szczegółów. Istotne są przede wszystkim rozmiary flagi. Jej długość nie może być większa niż ½ długości drzewca (drewnianego lub metalowego), a szerokość nie mniejsza niż 1/3 jego długości.

Jeżeli chcesz wywiesić flagę na budynku, powinieneś umieścić ją nad wejściem lub obok niego – na wysokości górnej framugi drzwi. Pamiętaj również o tym, że powinna się ona znajdować w uchwycie zamontowanym pod kątem 45 stopni względem ściany domu. Należyte umocowanie to kwestia kluczowa. Flaga Polski nie może być zagrożona zerwaniem. Oznaczałoby to bowiem jej znieważenie.

Co ważne, zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu budynku. Miejsce to jest bowiem zarezerwowane dla urzędów państwowych. Na prywatnych posesjach możliwa jest ekspozycja flagi na maszcie, o ile znajduje się on przed budynkiem. Preferowanym sposobem jest jednak wywieszenie barw narodowych z okna lub balkonu.

Kiedy można wywiesić flagę?

Chociaż przyjęło się, że flagę wywiesza się 2 maja, kiedy to obchodzone jest w Polsce Święto Flagi, tak naprawdę można ją eksponować przez cały rok. Od 2004 r. obowiązują bowiem przepisy pozwalające na całoroczne wywieszanie barw narodowych. Oczywiście przy zachowaniu zasad dotyczących zapewnienia m.in. odpowiedniej czystości i kondycji materiału – Flaga Polski nie może być brudna ani podarta.

Biało-czerwoną flagę szczególnie warto wywieszać dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych. Mowa tu m.in. o świętach Odzyskania Niepodległości i Uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale także nie tak hucznie celebrowanych okazji, np. Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Narodowego Dnia Powstania Warszawskiego czy też Święta Wojska Polskiego.

Co ważne, wspomniana wcześniej ustawa z 2004 r. pozwala zwykłemu obywatelowi na wywieszanie Flagi Polski nie tylko do uczczenia narodowych i lokalnych świąt, ale także uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Pozwala to w wyjątkowy sposób uczcić np. narodziny dziecka. Chociaż używanie polskiej flagi obwarowane jest kilkoma zasadami, jej właściwa ekspozycja nie jest trudna. To wyraz szacunku dla narodowych barw i symboli. Dlatego warto wypełnić reguły.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx