Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 sierpnia 2021

Ławka w ogrodzie, parku i przestrzeni miejskiej

Ławki stanowią bardzo wany element „wyposażenia” nie tylko naszych ogrodów, tarasów czy balkonów, ale również przestrzeni miejskich. Bez nich trudno nam sobie wyobrazić park, miejski plac, przystanek autobusowy czy przestrzeń przed galerią handlową.

Odpoczywanie zawsze jest przyjemniejsze w pozycji siedzącej niż stojącej. Z tego względu ważne jest, byśmy w przerwie pomiędzy codziennymi czynnościami mogli od czasu do czasu usiąść i odetchnąć – niezależnie od tego, czy akurat sprzątamy mieszkanie, pielimy ogród, załatwiamy sprawy na mieście czy spacerujemy po parku. W naszych domach i mieszkaniach na ogół nie mamy z tym problemu, dobrze jednak, by miejsca do siedzenia znajdowały się i na zewnątrz. Temu celowi służą ławki ogrodowe, przydatne gdy chcemy odpocząć na łonie przydomowej przyrody, oraz ławki miejskie.

Ławki w przestrzeni prywatnej…

Przytulny ogród to nie tylko trawa i drzewa – to również elementy małej architektury, które uprzyjemniają nam obcowanie z przyrodą. Czyli na przykład ławki ogrodowe, na których możemy usiąść z kubkiem kawy w leniwy niedzielny poranek, poczytać książkę, albo też spotkać się ze znajomymi na ogrodowym grillu.

Oczywiście meble ogrodowe to nie tylko ławki – zależnie od dostępnej przestrzeni nasze miejsce do odpoczynku możemy ograniczyć do dwóch krzeseł ogrodowych i niewielkiego stoliczka (na przykład dla zagospodarowania niewielkiego balkonu), jak i rozbudowywać zestaw ławek ogrodowych o kolejne elementy (stół, parasol ogrodowy czy hamak), jeśli dysponujemy przestronnym ogrodem. Ławki ogrodowe mają zastosowanie również na tarasie, pozwalając nam stworzyć przytulną i wygodną przestrzeń do odpoczynku wśród zieleni, ale blisko domu.

Ławki parkowe

Nie mniej ważne niż ławki ogrodowe są również ławki parkowe. To dzięki nim możemy odpocząć podczas spaceru w parku czy przysiąść, pilnując dziecka na placu zabaw. Ławki miejskie rozmieszczone są na skwerach i placach, a także na przystankach autobusowych i wokół galerii handlowych, gdzie z torbami zakupów oczekujemy na taksówkę – czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna nam jest chwila odpoczynku w przerwie pomiędzy załatwianiem kolejnych spraw.

Podobnie jak ławki ogrodowe, ławki miejskie są wykonane z bardzo różnych materiałów. Pozwala to dostosować je nie tylko do charakteru danej przestrzeni, ale również skomponować z innymi umieszczonymi w danym miejscu elementami małej architektury. Bardzo popularne w parkach są eleganckie i estetyczne ławki parkowe żeliwne, wykonane z elementów drewnianych w połączeniu z żeliwnym stelażem. Na placach przed galeriami handlowymi często spotykamy ławki miejskie betonowe, a na przystankach autobusowych – miejskie ławki metalowe. Różnorodność ławek miejskich nie ogranicza się jednak tylko do zastosowanych przy ich produkcji materiałów. Mamy więc ławki miejskie i parkowe z oparciem i bez oparcia, a także umożliwiające odpoczynek większej ilości osób ławki dwustronne, co pozwala na łatwe przystosowanie ilości miejsca do potrzeb w obrębie danej przestrzeni miejskiej.

Artukuł partnera: mebleparkowe.pl

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x