Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 marca 2023

Długi – zmora wielu Polaków i polskich firm

Szacuje się, że już grubo ponad połowa dorosłych Polaków zmaga się z zadłużeniem. Długi wielu z tych osób są ogromne. Przyczyną są najczęściej niskie płace, wysokie koszty życia oraz pochopne decyzje związane z zaciąganiem kredytów i pożyczek, które trudno potem spłacić. Czym jest dług i jak sobie z nim poradzić? Jak firmy mogą poradzić sobie z dłużnikami?

Czym jest dług?

Dług to każda należność, jaką musimy zapłacić firmie lub osobie, która sprzedaje nam produkt lub świadczy jakąś usługę. W zadłużenie popadamy w momencie, kiedy nie spłacamy należności terminowo. Zadłużamy się biorąc kredyt lub pożyczkę i nie spłacając rat albo nie płacąc rachunków i opłat związanych z mieszkaniem. Jeden niezapłacony rachunek to dług, który powinniśmy spłacić jak najszybciej albo zaczną się kłopoty. Jednak najgorsza sprawa jest z kredytami i pożyczkami. Banki szybko naliczają odsetki za każdy jeden dzień zwłoki i domagają się spłaty rat grożąc nawet wejściem na drogę sądową. Podobnie firmy pożyczkowe, a na pożyczki bardzo łatwo się naciąć. Łatwiej je dostać niż kredyty, więc przyciągają szczególnie osoby, które szybko potrzebują zastrzyku gotówki na jakiś nagły, duży wydatek. Biorą pożyczkę, bo to najszybszy sposób na gotówkę i robią to bez pomyślunku. Potem pojawia się problem ze spłatą i ostatecznie pada decyzja o kolejnych pożyczkach. Tak wpadamy w spiralę zadłużenia.

Jak radzić sobie z długami?

Zamiast zaciągać kolejne pożyczki, warto poszukać innych sposobów na pozyskanie gotówki. Można zacząć dodatkową pracę, sprzedać coś albo pożyczyć pieniądze od znajomego, pamiętając przy tym, że jemu też trzeba je oddać. Przede wszystkim należy zachować spokój, kiedy wierzyciel podejmuje coraz surowsze kroki windykacyjne. Nie możemy doprowadzać do tego, by długi zawładnęły naszym życiem! Warto próbować dogadać się z wierzycielem i ustalić dogodne rozwiązanie.

Dłużnicy zmorą firm i banków

Dłużnicy to dzisiaj prawdziwa plaga i zmora wielu firm oraz banków. Jeden, dwóch dłużników to jeszcze niewielki problem. Gorzej, kiedy więcej osób zaczyna zwlekać z płatnościami. Firmy nie tylko ponoszą straty, ale i zaczynają gubić się w przebiegu poszczególnych procesów windykacji należności. Z pomocą przychodzą stworzone specjalnie dla firm i dostępne w internecie programy. Taki program do windykacji należności pozwala na prowadzenie czynności ze spokojem i uporządkowanie wszystkich informacji. Można w nim stworzyć bazę dłużników i zapisywać kolejne etapy windykacji. Dzięki temu wszystko jest uporządkowane i wiadomo, co robić dalej, by skutecznie odzyskać należność.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx