Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Jak działają bakterie do szamba? Pytamy eksperta…

aktywatory do szamb

Bakterie do szamb są bardzo istotnym artykułem do utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków. Wydawać by się mogło, że system ten jest samowystarczalny, jednak bez naszego nadzoru i regularnego dozowania biopreparatów, szybko zaczniemy zauważać problemy. Dziś o to, jak stosować bakterie do szamba oraz dlaczego warto dbać o ten element gospodarstwa domowego, zapytaliśmy eksperta z aktywatory.pl.

Czyszczenie szamba – po co bakterie?

Co dzieje się ze ściekami, zarówno tymi płynnymi, jak i tymi w formie stałej, które z wielu odpływów naszego domu, znikają w rurach? Jeśli posiadamy ekologiczną oczyszczalnię przydomową, wszystkie ścieki trafiają do zbiornika. To tam muszą ulegać upłynnieniu – stała materia organiczna, jako pokarm dla naturalnie występujących w ściekach mikroorganizmów, zostaje rozłożona na proste związki.

Jednak wśród ścieków, które trafiają do szamba są przecież także środki czystości i detergenty, których zadaniem jest zabijanie bakterii i patogenów. To obniża naturalną ilość kolonii bakteryjnych, a proces samooczyszczania nie jest wystarczająco efektywny. Wtedy do akcji wkraczają aktywatory i bakterie do szamb (Aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb). Produkty te to skoncentrowana dawka ekologicznych szczepów bakterii, enzymów i witamin, która przyspiesza namnażanie się mikroorganizmów i właściwą pracę oczyszczalni ścieków.

Dlaczego warto dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Biopreparaty do szam to podstawa!

Następstw jest wiele, a każde z nich ma dość uciążliwe efekty. Czyszczenie szamba poprzez bakterie sprawia, że zapobiega się jego szybkiemu niszczeniu, osady nie zmniejszają pojemności zbiornika, przez co maleje ryzyko cofania się nieczystości. Bakterie do szamb usuwają źródła odorów oraz hamują rozwój groźnych, chorobotwórczych mikroorganizmów i pasożytów.

Ile kosztują bakterie do szamba?

Ceny za bakterie do szamb są dość zróżnicowane, na aktywatory.pl w tej kategorii jest kilkadziesiąt produktów, różnych pod względem składu, formy, sposobu i częstotliwości dozowania itp. Dla przykładu jeden z bardziej znanych i cenionych biopreparatów, proszek do szamba NeoBac kosztuje około 30 zł za opakowanie, które wystarcza na około 6 miesięcy stosowania. Oczywiście dawka i wydajność dopasowana jest do wielkości szamba, dlatego roczne koszty preparatów mogą znacząco się różnić. Jednak średnio, stosując dobrej jakości środek do szamba, roczne utrzymanie oczyszczalni to 50 – 100 zł.

aktywatory pl
Fot. Bakterie do szamba rekomendowane przez Aktywatory.pl

Jak stosować bakterie do szamba?

Większość biopreparatów do szamb ma bardzo łatwy sposób dozowania – odmierzoną dawkę, typową dla pojemności osadnika, podaje się bezpośrednio przez właz lub przez muszlę klozetową. W tym drugim przypadku, bakterie do szamb działają także z korzyścią dla rury, rozkładając osady tłuszczowe, które się w niej gromadzą, a które z czasem mogą powodować zmniejszoną drożność.

Tabletki ekologiczne do szamb i preparaty w proszku dozuje się najczęściej raz na dwa tygodnie, jednak częstotliwość ta jest uzależniona od zaleceń producenta.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx