Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, ale na myśl o samodzielnym sporządzaniu raportów masz nieprzyjemne dreszcze? Zarządzasz dużym, międzynarodowym zespołem i nie masz czasu na prowadzenie księgowości? Wybierz dobre biuro rachunkowe, zanim popełnisz błąd, który może Cię dużo kosztować.

Doświadczony zespół  

Sprawdź, czy osoby, którym planujesz powierzyć księgowość, mają odpowiednie kwalifikacje. W 2002 roku Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które reguluje zawód księgowego. Osoby, które chcą otrzymać odpowiedni certyfikat, muszą odbyć dwuletnią praktykę zawodową i zdać egzamin nadzorowany przez Ministerstwo Finansów (osoby z wykształceniem wyższym na kierunku księgowości muszą odbyć trzyletnią praktykę, ale nie potrzebują zdawać dodatkowego egzaminu). Kwalifikacje na papierze to jednak nie wszystko! W tym zawodzie liczy się umiejętność analitycznego myślenia, znajomość przepisów i odporność na stres.

Zakres usług

Dowiedz się, za co konkretnie płacisz. Sprawdź, czy firma zewnętrzna oferuje kompleksową obsługę księgową dopasowaną do potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się, czy biuro rachunkowe zajmie się m.in. sporządzaniem sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych i zeznań rocznych. Zapytaj, czy będzie reprezentować Twoją firmę przed urzędem skarbowym w przypadku kontroli. Jeśli prowadzisz biznes, doskonale wiesz, że istnieje wiele sytuacji, w których pomoc specjalisty do spraw rachunkowości jest niezbędna tu i teraz. Dowiedz się, czy możesz liczyć na pomoc w kryzysowej sytuacji.

Elastyczna obsługa

Sprawdź, czy firma zewnętrzna oferująca usługi w zakresie księgowości oraz kadr i płac jest w stanie dopasować się do Twoich potrzeb. Większość firm oferuje obsługę zdalną, a niektóre dają możliwość oddelegowania specjalisty do siedziby klienta. A może masz własny dział księgowy, ale chcesz usprawnić jego pracę, uzupełniając zespół o głównego księgowego? Elastyczną obsługę dostosowaną do potrzeb mikro, małych, średnich i dużych firm oferuje np. biuro księgowe Business Mind z siedzibą w Gdańsku i oddziałem w Gdyni (więcej informacji znajdziesz na stronie https://businessmind.pl/).

Bezpieczeństwo danych

Dowiedz się, jak wygląda bezpieczeństwo danych w firmie zewnętrznej. Sprawdź, z jakich programów i aplikacji korzysta biuro rachunkowe, a także, w jaki sposób przekazywane są dokumenty firmowe.

Dostęp do dokumentów firmowych online

W dobie powszechnej komputeryzacji profesjonalne biuro rachunkowe musi dopasować usługi do realiów XXI wieku. Sprawdź, czy firma, której chcesz zlecić obsługę księgowości, umożliwia dostęp do faktur i innych dokumentów online przez całą dobę. Dowiedz się, czy zyskasz możliwość wglądu w raporty o stanie przychodów i wydatków firmowych, wystawiania faktur czy sporządzania raportów kasowych z dowolnego miejsca na świecie (taką możliwość daje np. aplikacja SaldeoSmart). Profesjonalne narzędzia informatyczne pozwalają załatwić wiele spraw bez konieczności bezpośredniego kontaktu z urzędem czy biurem księgowym.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx