Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Jak czyścić żaluzje? Sprawdź nasze praktyczne porady!

Jak czyścić żaluzje? Sprawdź nasze praktyczne porady

Żaluzje to częsty element wystroju mieszkania. I nic dziwnego, są bardzo efektowne i z łatwością można je dopasować do każdego wnętrza. Bez względu na wybrany kolor i styl, będą ciekawą dekoracją, która pełni bardzo ważną funkcję – chroni pomieszczenie przed nadmiernym światłem z zewnątrz. Jednak tak jak każdy inny przedmiot w domu i żaluzje mają tendencję do zbierania kurzu i brudzenia się. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy zadbać o ich czystość.

Co jest potrzebne do czyszczenia żaluzji ?

Bez względu na to, jaki rodzaj osłon okiennych posiadamy, zanim rozpoczniemy czyszczenie, dobrze jest ocenić stan ich zabrudzenia. Jeżeli są tylko zakurzone, świetnie sprawdzi się przetarcie ich suchą szmatką. Gdy jednak powstały na nich plamy lub zacieki, możemy je we właściwy sposób umyć, wyprać lub wyczyścić. Ważny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale też odpowiednie akcesoria i środki myjące. W tym celu przydadzą się: płyn do mycia, flanelowe i bawełniane szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka i środek nabłyszczający.

Czyszczenie żaluzji może odbywać się za pomocą specjalnej szczoteczki, która składa się z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych w odległościach dopasowanych do standardowych odstępów piór żaluzji. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne odkurzane kilku pasm, co może być ogromnym ułatwieniem tej pracochłonnej czynności.

Można również kupić specjalną końcówkę do odkurzacza albo specjalny przyrząd do czyszczenia żaluzji. Ważne jest, by wszelkie prace rozpocząć od dokładnego odkurzenia wszelkich elementów, w przeciwnym wypadku, czyszcząc na mokro, będziemy tylko rozmazywać pozostały kurz.

Jak czyścić poszczególne typy żaluzji ?

Żaluzje z PCV i tworzyw sztucznych powinno się czyścić letnią wodą z płynem do mycia naczyń. Zanim przejdziemy do mycia, warto przetrzeć każde pióro z osobna za pomocą ściereczki do kurzu. Gdy pozbędziemy się wierzchniej warstwy kurzu, musimy usunąć z rolet wszelkie plamy i zanieczyszczenia. Aby to zrobić, przecieramy wilgotną szmatką każdy listek żaluzji, po czym wycieramy je do sucha.

Jeżeli zabrudzenia się mocne można urządzić im kąpiel w wodzie z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń. W takim wypadku przecieramy je gąbką z pianą, a następnie dokładnie osuszamy. Mycie żaluzji w wannie nie jest zbyt problematyczne, problemu może przysporzyć ich zdemontowanie i ponowny montaż.

Warto pamiętać o dokładnym umyciu elementów dodatkowych, takich jak sznureczki do ściągania żaluzji, które myjemy za pomocą gąbki ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub wybielaczem.

Żaluzje drewniane najlepiej jest czyścić na sucho, używając jedynie szmatki i środka nabłyszczającego. W przypadku, gdy żaluzje długo nie były odkurzane, mogą być mocno zabrudzone, a przetarcie na sucho okaże się niewystarczające. Wtedy do ich czyszczenia trzeba użyć letniej wody z odrobiną płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje należy przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie osuszyć.

Na koniec można spryskać je środkiem nabłyszczającym do drewna w sprayu i przetrzeć suchą szmatką. Zdjęcie żaluzji z okien będzie dużym ułatwieniem – można umyć je nie tylko dokładniej, ale też wygodniej i szybciej.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://grako.pl/

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx