11 kwietnia 2021

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – czy warto?

fotowoltaika i kolektory słoneczne - czy warto?

Wykorzystanie energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki i kolektorów słonecznych staje się coraz bardziej popularna. I nic dziwnego, ponieważ jest to sposób inwestycji pieniędzy. Początkowo musimy włożyć nakład inwestycyjny, który prawdopodobnie zwróci się za około 8-12 lat i przez kolejny czas (kilkunastu lat, nawet do 20) produkujemy darmową energię. Warto przeanalizować korzyści płynące z zastosowania systemów, które do działania wykorzystują energię słoneczną. Dzielimy je na dwa podstawowe typy (istnieją również systemy hybrydowe, ale nie są jeszcze szczególnie popularne w Polsce) pozyskiwania energii słonecznej i wiele osób myli te pojęcia. Możemy wykorzystać fotowoltaikę lub kolektory słoneczne. Ta pierwsza służy do produkcji energii elektrycznej, podczas gdy te drugie mają za zadanie produkcję ciepłej wody użytkowej (czyli, innymi słowy, podgrzewają wodę).

Zalety wynikające z zastosowania fotowoltaiki

Jeszcze niedawno mówiliśmy o fotowoltaice jako o technologii przyszłości, ale bardziej precyzyjne byłoby określenie jej jako technologii teraźniejszości i przyszłości. Wykorzystanie zjawiska fotoelektrycznego prowadzi do tego, że fotony padające na powierzchnię ogniwa wybijają elektrony, a ruch tych cząstek to właśnie prąd elektryczny. Szacuje się, że okres zwrotu systemów fotowoltaicznych to od 8 do 12 lat. Warto zauważyć, że stosując takie systemy, możemy sami zarabiać na sprzedaży energii do sieci energetycznej. Osobę, która produkuje prąd, a jednocześnie nadwyżki sprzedaje do sieci nazywamy prosumentami. Na dostawcy energii spoczywa prawny obowiązek wykupienia „zielonej energii”. Produkowanie energii za pomocą fotowoltaiki sprawia, że stajemy się niezależni od dostarczyciela i podwyżek cen energii, a nawet przeciwnie, sami korzystamy na podwyżce cen. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie OZE, a właśnie energia słoneczna jest zwykle najpewniejsza. Mowa o budynkach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania przyłącza do sieci. Warto dodać, że fotowoltaika to ekologiczna energia. Paliw kopalnych w końcu nam zabraknie i nie ma czasu na odkładanie tego na później. W celu zdobycia większej ilości informacji zapraszam na witrynę https://systemy-fotowoltaika.pl. Coraz popularniejsze stają się także elektrownie słoneczne, a więcej informacji można znaleźć tutaj: https://systemy-fotowoltaika.pl/elektrownie-sloneczne/.

Zalety wynikające z zastosowania kolektorów słonecznych

Jeśli zależy nam tylko na ogrzewaniu wody, to właściwym rozwiązaniem okażą się kolektory słoneczne. Szczegóły na temat sposobu działania takich systemów oraz dużo więcej można znaleźć pod adresem https://systemy-fotowoltaika.pl/panele-sloneczne/. To rozwiązanie jest szczególnie cenne w lecie, gdyż nie ma sensu używać centralnego ogrzewania do produkcji CWU (ciepłej wody użytkowej), a jednocześnie słońce rzadko jest za chmurami (chociaż nie zapominajmy, że w zimie również jest dużo słonecznych dni). To szczególna wygoda, jeśli mamy do czynienia z piecem opalanym węglem, a jednocześnie bardzo znacząca oszczędność kosztów niż w przypadku innych źródeł. Kolektory to również ekologiczne rozwiązanie, które możemy zastosować nawet w miejscach, gdzie przebywamy tylko okresowo. Wygoda stosowania to kolejna zaleta kolektorów.

Wobec wszystkich zalet wynikając ze stosowania fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, nic dziwnego, że takie rozwiązania stają się coraz częściej używane. Energetyka słoneczna to myślenie o przyszłości, zarówno swoich funduszy jak i, naszej pięknej planety.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x