Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Ile kosztuje kontener na gruz? Sprawdzamy aktualne ceny!

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na gruz

Wywóz dużych i ciężkich odpadów, takich jak śmieci po remoncie, to spore wyzwanie. Według obowiązującego prawa nie możemy składować ich razem z odpadami komunalnymi, czyli zwykły kontener na odpady nie wystarczy. Wówczas jesteśmy zobowiązani aby wynająć specjalny kontener na gruz. Ile kosztuje w Polsce taka usługa oraz jakie czynniki wpływają na cenę? Rozwialiśmy o tym ze specjalistą ds. gospodarowania odpadami z serwisu lad.kalisz.pl.

Wynajem kontenerów – podstawowe informacje

Z rozmowy z naszym specjalistą dowiedzieliśmy się, że podobnie jak większość odpadów komunalnych i przemysłowych, także gruz po remoncie przeznaczony jest do recyklingu. Są to np. resztki cegieł, zapraw murarskich czy kamienia. Po zmieleniu mogą zostać wykorzystane np. przy budowie dróg i autostrad. Dlatego też wynajem kontenerów na gruz dotyczy dwóch rodzajów pojemników: na odpady zmieszane oraz specjalny kontener na gruz, zawierający wyłącznie resztki podlegające recyklingowi. Z oczywistych względów ten drugi kontener na odpady jest tańszy, gdyż nie zawiera kosztów segregacji.

Czego nie można wrzucać do kontenera na gruz? Przede wszystkim resztek lub całych mebli oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które to zwykle zostają po remoncie. Warto zatem już na etapie planowania rozbiórki, budowy czy remontu przewidzieć ten element i starać się segregować gruz.

Fot. Kontener na gruz Kalisz – Usługi Komunalne ŁAD Marek Buchnajzer

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na gruz?

Za punkt odniesienia przyjmijmy najczęstszy rozmiar kontenera na odpady, czyli pojemnik o zasobności 8 m3. Uśredniony koszt wywozu gruzu waha się od 200 do 400 zł, w zależności od regionu Polski, w większych centrach miejskich ceny są odpowiednio wyższe, warto jednak zawsze zebrać kilka ofert od lokalnych firm, gdyż cena kontenera na odpady może znacząco się różnić.

Dla porównania, za kontener na odpady o tej samej pojemności, ale przeznaczony na odpady zmieszane, trzeba będzie zapłacić nawet ponad 700 zł. To dwu lub trzykrotnie więcej, niż za kontener na gruz segregowany.

Dodatkowo, cena kontenera na gruz zależy bezpośrednio od tego, na ile czasu zostanie on podstawiony. Najlepiej dokładnie zaplanować czas załadunku, aby kontener na gruz stał pod domem lub blokiem możliwie najkrócej. Raz, że zmniejsza to cenę za wywóz gruzu, a dwa, że zmniejsza prawdopodobieństwo, iż „życzliwi” sąsiedzi postanowią zdeponować trochę swoich niepotrzebnych gratów w naszym kontenerze.

Gdzie zamówić kontener na gruz?

Zajmują się tym prywatne przedsiębiorstwa, działające lokalnie w zakresie gospodarki komunalnej. Jak zamówić kontener na śmieci? Przykładową procedurę możecie prześledzić np. w serwisie lad.kalisz.pl. Większość firm posiada opcję rezerwacji telefonicznej lub online, z podstawieniem kontenera na gruz w dokładnej godzinie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową: wywóz gruzu Kalisz (lub interesujące was inne miasto w Polsce) i pojawi się tam co najmniej kilka okolicznych przedsiębiorstw. Przypominamy, warto poznać dokładnie ile kosztuje kontener na śmieci – czasami w cena nie uwzględnia ładowania śmieci do kontenera przez ekipę i za takie i podobne usługi przyjdzie nam dodatkowo zapłacić.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx