Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Sąd metropolitalny – co to jest?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, co to jest sąd metropolitalny. Przede wszystkim należy zauważyć, że są sądy pierwszej oraz dalszych instancji. Pojęcie to może wydawać się znajome, ale jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z tą instytucją kościelną, zapewne nie wie, jakie sprawy do niej trafiają. Warto wspomnieć szczególnie o tych dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa. Zobacz najważniejsze informacje o sądach kościelnych oraz Sądzie Metropolitalnym w Warszawie.

Czym jest sąd kościelny?

Sprawy, którymi zajmują się sądy kościelne, odnoszą się bezpośrednio do całej wspólnoty Kościoła wraz z jej członkami. Związane są one z kwestiami o charakterze duchowym, z przekraczaniem ustaw kościelnych itd., a w szczególności ze sprawami dotyczącymi stwierdzenia nieważności małżeństwa. To właśnie te sprawy w głównej mierze zajmują sądy kościelne, wśród których można wyszczególnić sądy pierwszej, a także drugiej i trzeciej instancji. Sądy metropolitalne wcześniej rozpatrywały odwołania od wszystkich pozytywnych wyroków dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa, natomiast od 2015 roku ma to miejsce tylko po wniesionej apelacji. Warto przyjrzeć się działalności Sądu Metropolitalnego w Warszawie.

Sąd Metropolitalny w Warszawie – najważniejsze fakty

Sąd Metropolitalny w Warszawie jest właściwy dla wiernych wschodnich obrządków i stanowi pierwszą instancję dla różnych spraw małżeńskich, karnych oraz spornych, które wnoszone są z Archidiecezji Warszawskiej, a ponadto z Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Ordynariatu Polowego. Ordynariuszem jest Arcybiskup Warszawski. W przypadku spraw małżeńskich dotyczą one tych związków, które zostały zawarte na terenie wspomnianej Archidiecezji Warszawskiej bądź Diecezji Warszawsko-Praskiej. Może być też tak, że strona pozwana – tj. małżonek osoby, która prosi o rozpatrzenie sprawy – jest mieszkańcem wymienionej archidiecezji lub diecezji, albo też należy do Ordynariatu Polowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do procedury lub tego, gdzie należy się zgłosić, warto skonsultować się z zaufanym adwokatem kościelnym. Przedstawiciel kancelarii kanonicznej udziela porad prawnych, pomaga zainteresowanym przy sporządzaniu dokumentacji i przygotowywaniu dowodów, a także reprezentuje klientów w czasie procesów kanonicznych. Sąd Metropolitalny Warszawski jest jednocześnie trybunałem drugiej instancji dla: Archidiecezji Łódzkiej, Archidiecezji Lubelskiej, Archidiecezji Poznańskiej, a także Diecezji Płockiej oraz Diecezji Radomskiej.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx