Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Akcja strażacka – jaki sprzęt będzie niezbędny?

Podczas wielu wypadków na drodze, a przede wszystkim do walki z ogniem czy chemikaliami, jako pierwsza na miejsce dociera najczęściej straż pożarna. Zespoły muszą być gotowe dosłownie na wszystko. Przydatne więc będzie odpowiednie wyposażenie.

Myśląc o ekwipunku strażaków mamy przed oczami ubranie, kask, wąż i siekierę. Owszem, są to niezbędne elementy, ale poza nimi występuje jeszcze szereg innych przydatnych przyrządów. Wśród nich znajdą się elementy ubioru, takie jak rękawice i hełmy bojowe uzupełnione o akcesoria, np. maski czy elementy ochrony oczu. Misje realizowane są w dzień i w nocy przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Przydatne więc będą systemy oświetlenia, prądownice, pompy zanurzeniowe, agregaty prądotwórcze czy wentylatory oddymiające. Należy pamiętać także o wężach, których występuje przynajmniej kilka rodzajów. Pełny zestaw bojowy strażaka można skompletować na https://strefa998.pl/545-rosenbauer.

Węże ssawne w misjach bojowych

Węże strażackie dzielimy na ssawne i tłoczne. Różnią się od siebie parametrami, a także zadaniami do których są używane. Pierwsze z wymienionych pobierają wodę ze źródła do celów gaśniczych. Instaluje się je bezpośrednio do hydrantu, ale także swobodnie zanurza w zbiorniku wodnym. Cała armatura wodna przeciwpożarowa jest standaryzowana, co ułatwia produkcję wszystkich komponentów według określonych norm. Nie inaczej jest w przypadku węży ssawnych, które występują w trzech rozmiarach określanych średnicą i są to odpowiednio 75 mm, 110 mm i 150 mm. Najpopularniejszy jest środkowy wariant, gdyż pasuje on do większości motopomp. Ten rodzaj węży jest zdecydowanie krótszy od tłocznych. Ich długość oscyluje w przedziale od 1,6 m do 2,4 m. Zbudowane są z kilku warstw gumy wzmacnianej spiralnym stalowym korpusem. Niektóre modele mają dodatkową ochronę zewnętrzną wykonaną ze specjalnego tworzywa. Dzięki temu np. trudniej taki wąż załamać, co utrudniłoby przepływ wody.

Węże tłoczne podczas akcji

Ten rodzaj węży służy do przesyłu wody, ale w szczególnych sytuacjach przesyła się nimi także specjalne roztwory gaśnicze. Zdecydowanie jest to podstawowe wyposażenie strażackie i kluczowy element armatury gaśniczej. Podobnie jak warianty ssące również węże tłoczne łączy się z motopompami. Z tym, że za ich pośrednictwem ujście znajduje środek gaśniczy. Węże tłoczne występują w czterech rozmiarach: 25 mm, 52 mm, 75 mm i 110 mm, a ich długość mieści się w przedziale od 15 m do 20 m. Konstrukcja zbliżona jest do węży ssawnych, z tą różnicą, że wewnętrzna warstwa wykonana jest z gumy lub żywicy, a wierzchnia – z tworzyw i włókien sztucznych. Należy podkreślić, że każdy wąż ma nieco inne przeznaczenie. Wariant W-25 używany jest do stłumienia niewielkiego ognia i jest częstym wyposażeniem wozów strażackich. Z kolei modele W-52 służą do budowy linii gaśniczych, które łączy się z rozdzielaczami. Wersja W-75 jest fundamentem przy budowie odcinka linii gaśniczej. Modele W-52 stanowią łącznik pomiędzy nasadą pompy a rozdzielaczem, z którego rozchodzą się W-52. W ten sposób bardzo szybko można zbudować cały system gaśniczy i poskromić duży pożar.

Sprzęt, który ma przy sobie i na sobie strażak, musi ochronić go przed niesprzyjającymi warunkami bojowymi, dbając jednocześnie o jego zdrowie i życie. Czasami będzie to poskromienie płomieni, a innym razem uporanie się z wyciekiem chemikaliów. Uniformy i dodatkowy sprzęt są więc niezbędne, podobnie jak węże strażackie. Każdy ma określone zadanie do wykonania, a przy odpowiednim połączeniu tworzą one linię gaśniczą. Warto więc zadbać, aby współcześni bohaterowie posiadali odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu chronią swoje zdrowie i życie, a także mogą ratować innych.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx