Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Czym jest transport ponadgabarytowy? Co warto o nim wiedzieć?

transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy to przewóz towarów o niestandardowych wymiarach. Można do nich zaliczyć między innymi elementy elektrowni wiatrowych lub ciężkie maszyny budowlane. Jak przewozi się ponadgabaryty?

Specjalne rozwiązania

Transport towarów o niestandardowych wymiarach powinien być dokładnie zaplanowany. Wyłącznie od wiedzy i doświadczenia, którymi charakteryzuje się firma spedycyjna zależy, czy operacja zakończy się powodzeniem czy wręcz przeciwnie. Dokładne zalecenia związane z przewozem ponadgabarytów określają przepisy prawa o ruchu drogowym oraz ustawa o transporcie drogowym.

Ponadgabaryt – czyli co?

Aby towar mógł zostać zaliczony do grupy ponadgabarytów, musi się charakteryzować określonymi rozmiarami. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, naczepa przewożąca niestandardowy towar może mieć:

  • masę nieprzekraczającą 40 ton,
  • długość maksymalną 16,5m w przypadku ciągnika siodłowego z naczepą lub 18,7m w przypadku ciężarówki z naczepą,
  • maksymalną wysokość 4m,
  • szerokość nie przekraczającą 2,55m.

Dodatkowo, dla prawidłowego przeprowadzenia transportu ponadgabarytów konieczne jest zachowanie tak zwanej niepodzielności ładunku. Za tym hasłem kryje się nic innego jak zakaz jednoczesnego przewożenia kilku ładunków, nawet jeśli mieszczą się one we wskazanych wyżej normach.

Najistotniejsze kwestie podczas przewozu ponadgabarytów

Oprócz przestrzegania wyżej wskazanych norm maksymalnych, niezbędne jest spełnienie kilku innych warunków – by transport przebiegał możliwie bez problemów. Wśród tego rodzaju warunków wskazać można między innymi konieczność zakupu wysoce specjalistycznych pojazdów, z pomocą których możliwy jest bezpieczny transport wszelkiego rodzaju produktów ponadwymiarowych.

Naczepy są istotne nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo samego ładunku, ale również innych uczestników ruchu. Najlepsze firmy spedycyjne nie tylko zaopatrują się w nowe modele specjalistycznych pojazdów, ale również dbają o regularne kontrolowanie ich stanu technicznego. Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest również doświadczony kierowca posiadający uprawnienia niezbędne do prowadzenia tej formy transportu.

Szczególne wymagania formalne

Przewóz ponadgabarytów to nie tylko duże wyzwanie logistyczne, ale również konieczność załatwienia szeregu formalności. Przewoźnik, który podczas kontroli nie będzie mógł wskazać wszelkich niezbędnych zezwoleń, naraża się na wysoką karę, dlatego też należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności przed terminem przejazdu.

Dodatkowo, należy dokładnie zaplanować trasę – między innymi biorąc pod uwagę dopuszczalną masę na poszczególnych odcinkach przejazdu czy ewentualne wiadukty. Wiele w zakresie powodzenia transportu zależy również od wskazanych już wcześniej umiejętności kierowcy. Najlepsi spedytorzy dbają o to, by ich pracownicy posiadali nie tylko wszelkie dokumenty, ale również doświadczenie i umiejętności.

Jak widać, przewóz ponadgabarytowy jest dość skomplikowaną kwestią, wymagającą wiele wiedzy. Warto w tym celu wybrać najlepszą możliwą firmę.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx