Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Fenomen kostki Rubika

Rubik's cube - world's most popular combination 3d puzzle

fot. materiały prasowe

Kostka Rubika już w latach osiemdziesiątych XX wieku podbiła serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wynalazek węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernő Rubika szturmem zdobył rynki niemal całego świata i popularność ta trwa do dziś. Popisy mistrzów speedcubingu, czyli wyczynowego układania kostek na czas budzą powszechny podziw. Zastanówmy się, co sprawia, że kostka Rubika z powodzeniem wygrywa z innymi formami rozrywki.

Mała kostka, wielkie wyzwania

Koncepcja na pierwszy rzut oka jest prosta. Klasyczna kostka Rubika to sześcian, w którym każda ze ścianek składa się z 9 kwadratowych elementów w układzie 3x3x3. Celem zabawy jest takie ułożenie kwadratów, by każda ze ścian posiadała tylko jeden kolor. Kostka wyposażona jest w odpowiednio zaprojektowaną konstrukcję w postaci krzyżaka, który umożliwia przemieszczanie poszczególnych elementów. Sześć ścian, sześć kolorów – to nie brzmi jak duże wyzwanie, prawda? Nasza percepcja może się jednak zmienić, jeśli zrozumiemy, że ten prosty system oferuje ponad 43 tryliony kombinacji. Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że minimalna ilość ruchów niezbędnych do ułożenia dowolnej kostki to zaledwie 20 przesunięć, można jednak to zrobić w jeszcze mniejszej ilości ruchów. Jak możliwe jest osiągnięcie tak oszałamiającego wyniku?

Istnieje wiele popularnych metod układania kostek. Część z nich dedykowana jest dla graczy stawiających na maksymalne skrócenie czasu rozgrywki, część przeznaczona jest dla początkujących. Wśród cenionych koncepcji znajduje się metoda opracowana przez polskich autorów: duet Zborowski – Bruchem. Korzystający z niej gracze potrafią ułożyć standardową kostkę w ciągu około 15 sekund i mniej. Tak imponujący wynik może wydawać się całkowicie abstrakcyjny, jeśli po raz pierwszy trzymamy w dłoniach kostkę Rubika. Ten fakt nie powinien jednak nikogo zrażać – nawet jej wynalazca potrzebował miesiąca ćwiczeń, by odnieść pierwszy sukces. Oprócz ,tzw. “polskiej metody”, mamy inne bardzo znane: Fridrich, Roux, ZZ i LBL.Jak zatem zacząć zabawę? Jaką kostkę wybrać na początek?

Wybieramy kostkę!

Poza wspomnianym wcześniej klasycznym modelem 3x3x3 dostępne są rozmaite inne warianty. Kupić możemy kostki Rubika 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7, 8x8x8, 9x9x9, 10x10x10, 11x11x11, 13x13x13, a nawet 17x17x17. Warto jednak zacząć od czegoś zdecydowanie prostszego. Kostka o wymiarach 2x2x2 pozwala rozsmakować się w urokach łamigłówek, dzięki niej szybko i łatwo zrozumiemy zasady działania. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem rośnie oczywiście głód doznań, w chwili kiedy nawet klasyczna kostka nie będzie dla nas stanowiła wystarczającego wyzwania, możemy sięgnąć po rozwiązania niestandardowe. Nie mamy jednak na myśli jedynie coraz większych kostek. 

W ofercie sklepu internetowego speedcube.pl oprócz najprostszych wariantów dedykowanych dla początkujących graczy znajdziemy również modele dwunastościenne, o kształcie piramidy, czy też skewb. Te ostatnie oferują wyjątkowo spektakularną i widowiskową rozgrywkę. Nie będziemy jednak zdradzać szczegółów, warto bowiem zajrzeć na stronę speedcube.pl – na klientów czeka tam dużo więcej atrakcyjnych łamigłówek. Warta podkreślenia jest możliwość wygodnego zakupu omawianych kostek – sklep internetowy jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, a merytoryczne porady ułatwiają podjęcie decyzji i wybór odpowiedniego wariantu tej ciekawej i rozwijającej zabawki.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx