Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Współczesne rozwiązania drogowe – mosty modułowe

Transport to ważna gałąź każdej gospodarki. Bez niego przepływ ludzi i towarów doprowadziłby do katastrofy w wielu wymiarach. Ważnym ogniwem łączącym ten proces są mosty.

Infrastruktura drogowa nie może obejść się bez mostów. Gdyby nie one prosta droga do pracy lub przejazd pomiędzy miejscowościami znacząco by się zwiększył. Przeprawa promowa przez rzekę albo powolny i niebezpieczny przejazd przez tereny bagienne lub górskie znacząco wydłużyłyby czas dojazdu. Mosty są więc nieodzownym elementem każdej arterii drogowej. Co w sytuacji, gdy wskutek sił natury ulegną zniszczeniu?

Most modułowy – prosta i solidna konstrukcja

Mosty tymczasowe to obiekty, które mają pełnić określone zadania przez pewien czas. Zdarza się jednak, że ulega on wydłużeniu. Dobrym przykładem jest Most Syreny w Warszawie, który eksploatowany był przez 15 lat. Jak na obiekt tymczasowy, to całkiem sporo. Pokazuje to, że tego typu konstrukcje doskonale radzą sobie z obsłużeniem ruchu pieszego i kołowego. Co więcej, wytrzymują jego duże natężenie, a także poradzą sobie z niestandardowymi pojazdami, jak pojazdy budowlane. Swoimi gabarytami i ciężarem znacząco różnią się od samochodów osobowych. Pokazuje to, jak wiele możliwości dają nam tego typu mosty. Wszystko to za sprawą modułów, które są na tyle plastyczne, że można je każdorazowo dostosować do lokalnych potrzeb. Uwzględnia się przy tym natężenie ruchu, obciążenie i komfort użytkowania. Most modułowy ma dzisiaj dużo zastosowań. Wiele przydatnych i bardziej szczegółowych informacji znaleźć można na https://www.jansonbridging.pl/pl/rozwiazania/mosty-modulowe.

Most belkowy – siła tkwi w prostocie

Mosty belkowe to rozwiązania tworzone z myślą o krótkich przeprawach. Ich przęsła sięgają maksymalnie 21 metrów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba nieco wydłużyć konstrukcję. Wówczas potrzebne będą podpory pośrednie, które pozwolą na taką operację. Tego rodzaju mosty mają najczęściej charakter tymczasowy, ale sprawdzą się także jako rozwiązania półstałe. Parametry techniczne pozwalają na obsłużenie standardowego ruchu samochodowego, ale stanowią także bezpieczną przeprawę dla pojazdów budowlanych. Pięć rodzajów długości przęseł: 9, 10.5, 13.5, 15.7 i 21 m daje wiele możliwości konfiguracji i dostosowania do potrzeb konkretnej drogi. Szerokość przęseł dostępna jest w dwóch wariantach: 1.5 i 2.1 m. Most belkowy dzięki zintegrowanym zaczepom i łatwemu systemowi łączenia jest prosty w budowie. Przekłada się to na dużą oszczędność czasu i w sytuacjach awaryjnych umożliwia niemal natychmiastowe przywrócenie ruchu. Jest to solidna alternatywa, ale także realne wsparcie przy odciążeniu stałej konstrukcji.

Mosty modułowe to proste w instalacji i skuteczne rozwiązania, które poradzą sobie z wyzwaniami stawianymi przez współczesny transport. Ich parametry techniczne pozwalają na zapewnienie sprawnego przejazdu samochodom osobowym, ale także budowlanym. Towarzyszące im wyposażenie oraz parametry dają możliwość konfiguracji mostu według ściśle sprecyzowanych potrzeb. Dzięki temu w krótkim czasie można wznieść obiekt o określonych właściwościach, który będzie wsparciem lub alternatywą dla stałej konstrukcji.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx