Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a offsetowym?

Wybór odpowiedniej techniki wydruku podstawowych materiałów reklamowych, jak ulotki czy katalogi, może sprawiać problem, zwłaszcza, gdy nie mamy doświadczenia w poligrafii. Dziś postaramy się wyjaśnić różnicę między drukiem cyfrowym a offsetowym.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest formą druku bezpośredniego. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia form drukarskich. Wystarczy projekt na dowolnym nośniku, który może zostać dostarczony do komputera, jako dane cyfrowe. Docelowy obraz nanoszony jest przez elektrofotograficzną maszynę drukarską bezpośrednio w miejscu drukowania. Może w tym celu używać wiązek lasera, strumienia jonów albo obwodów elektrycznych. 

Jakie zalety ma druk cyfrowy?

Drukarnia cyfrowa (np. drukarnia Zebra Print) jest w stanie zrealizować w zasadzie każde zlecenie od ręki. Wydruki są dobrej jakości, mogą zostać naniesione na różnego rodzaju podłoże drukowe (od papieru począwszy). Każda kopia może zostać spersonalizowana. Możliwe jest również zastosowanie pełnej palety kolorów. Zalety druku cyfrowego odczujemy, drukując w niewielkim nakładzie – od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset sztuk.

Jakie wady ma druk cyfrowy?

Druk cyfrowy ma również swoje wady. Choć wysoka, jakość wydruku nie jest w stanie doścignąć tej, którą oferuje druk offsetowy. Ponadto – jak już wspomnieliśmy – drukowanie cyfrowe jest opłacalne przy niskich nakładach, a w dodatku raczej na małych formatach. Chociaż możliwy jest większy wydruk cyfrowy, stosuje się go najczęściej do formatu B2.

Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

Druk offsetowy jest z kolei metodą stosowaną na skalę przemysłową. Za pomocą pokrytego gumowym obciągiem cylindra, obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukarskiej na podłoże drukowe. Poszczególne elementy matrycy drukarki umieszczone są na identycznym poziomie. Każdy kolor przygotowywany jest na osobnej blaszce. 

Jakie zalety ma druk offsetowy?

Metoda druku offsetowego opłacalna jest przy wysokich nakładach – rozpoczynających się od setek egzemplarzy. Przy stałych kosztach wydruku, drukarnia może manipulowania kolorami albo ewentualnie stosować kolory dodatkowe w dowolnej ilości. Zaletami offsetu są również wysoka jakość wydruku i możliwość drukowania nawet na nietypowych materiałach.

Jakie wady ma druk offsetowy?

Główną wadą druku offsetowego jest czasochłonne i kosztochłonne uruchomienie produkcji odbitek. Jak już wspomnieliśmy, każdy użyty podczas drukowania tą metodą kolor musi zostać przygotowany na oddzielnej blaszce. Ponadto, nie mamy możliwości personalizowania odbitek, a przy niskim nakładzie druk offsetowy jest zwyczajnie nieopłacalny.

Czym druk cyfrowy różni się od druku offsetowego?

Drukowanie cyfrowe i offsetowe różni się przede wszystkim ilością wydruków, jaka może zostać zrealizowana za pomocą każdej z metod, by opłacało się to cenowo. Poza tym, warto pamiętać też o możliwościach personalizacji, które występują tylko w przypadku druku cyfrowego, a mogą być dla nas istotne przy realizacji zlecenia przez drukarnię.

Kiedy wybrać druk cyfrowy, a kiedy druk offsetowy?

Podsumowując, na druk cyfrowy powinniśmy się zdecydować, kiedy chcemy w krótkim czasie wydrukować odbitki w małym nakładzie, z ewentualną możliwością spersonalizowania każdej z nich. Na druk offsetowy postawmy, gdy potrzebujemy dużego nakładu wydruku, a jednocześnie możemy trochę poczekać na jego realizację.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx