Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Sznurkowe dywany – nieszablonowe materiały użyte w produkcji

Sznurkowe dywany - nieszablonowe materiały użyte w produkcji

Dywany sznurkowe przyjmują różne formy, kształty i rozmiary. Są wykonane z wielu różnych tkanin co wpływa na ich właściwości. Można spotkać popularne dywany sznurkowe z sizalu, bambusa, juty i włókna kokosowego. To jednak nie wszystko!

Bananowiec/włókna manilowe

Podobnie jak w przypadku orzecha kokosowego, włókna bananowe również wykorzystywane są przy produkcji dywanów. Ta wschodnioazjatycka roślina należy do rodziny bananowców i stosunkowo od niedawna stosowana jest w przemyśle tekstylnym.

Włókna tej rośliny są bardzo grube i odporne na rozdarcia. Po posortowaniu i wysuszeniu można je przerobić na przędzę. Niektóre włókna są również wykonane do produkcji papieru do torebek na herbatę, papierosów i banknotów. Ich solidne i odporne na działanie soli właściwości sprawiają, że są to bardzo pożądane włókna, szczególnie w przypadku lin okrętowych. Włókna manilowe (swoją nazwę zawdzięczają portowi Manila na Filipinach) są wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dywany sznurkowe z włokien bananowych są jednymi z najwytrzymalszych na rynku.

Konopie

Włókna konopi są pozyskiwane z rafii konopnej. Pierwsze doniesienia o wykorzystaniu tego typu włókien ochodzą z 2800 r. p.n.e.

Jeśli chodzi o jakość przędzy, włókna konopii różnią się. Możemy podzielić je na męskie i żeńskie. Podczas gdy włókna żeńskie konopi tworzą mocniejsze i grubsze sploty ze względu na dłuższy sezon wegetacyjny, włókna męskie konopi są znacznie drobniejsze i delikatniejsze. Włókna żeńskie są zatem częściej stosowane do lin i grubszych tkanin, podczas gdy włókna męskie wykorzystuje się przy produkcji tkanin delikatniejszych. Czasami oba rodzaje włókien przetwarzane są w tym samym materiale w celu uzyskania materiału łączącego cechy męskich i żeńskich konopii.Sznurkowe dywany konopne są szczególnie odpowiednie dla miłośników nowoczesnych i naturalnych rozwiazań w mieszkaniu.

Włókna lniane

To, co powszechnie nazywane jest włóknem lnianym, otrzymywanym z lnu zwyczajnego. Od końca XIX wieku len coraz częściej wypierany jest w przemyśle włókienniczym przez bawełnę, ponieważ jest ona łatwiejsza do uprawy i przetwarzania. Niemniej jednak len cieszy się obecnie rosnącą popularnością jako włókno naturalne przyjazne dla środowiska.

Włókno lniane jest pozyskiwane z pędów rośliny lnianej. Głównymi składnikami włókna lnianego są: celuloza, hemiceluloza i lignina. Ilość tych składników zależy od stopnia dojrzałości rośliny.

Włókno lniane jest delikatne i gładkie. Zawiera niewiele powietrza, jest niewrażliwy na zanieczyszczenia i częściowo antystatyczny. Co ciekawe ma również właściwości antybakteryjne. Ponadto włókna lnu doskonale absorbuje wilgoć bez uszczerbku dla estetyki materiału. Warto również zaznaczyć, że tkanina lniana jest mocna, odporna na rozdarcia, trwała i może być barwiona, dzięki czemu stanowi idealną bazę dla naturalnie pięknych dywanów. Dywany sznurkowe z tego materiału nie są zbyt popularne, jednak warto zainteresować się własnie tym rozwiązaniem! Taki dywan jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem ale zadba również o nietuzinkowy klimat w mieszkaniu!

Warto inwestować w włókna naturalne. Dzięki swoim naturalnym właściwościom przyczyniają się do stworzenia przyjemnej atmosfery wnętrza. Sa też nietuzinkowe i niesztampowe. Większość dywanów sznurkowych możesz również wykorzystać na zewnątrz. To dobry wybór do każdego domu!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł i chcesz sprawdzić, jak wyglądają sklepowe modele dywanów sznurkowych – zajrzyj tutaj: https://sklepsindbad.pl/kolekcje/dywany-sznurkowe/ 

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx