Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jakie dekoracje sprawiają, że akwarium jest wyjątkowe

Jakie dekoracje sprawiają, że akwarium jest wyjątkowe

Urządzenie akwarium wymaga zmysłu artystycznego, wiedzy, umiejętności i cierpliwości. Różnorodne elementy dekoracyjne pomogą nam dopełnić formę podwodnego świata akwarium, na którym spoczną oczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do akwariów możemy wkomponować elementy pochodzenia naturalnego (np. żywe rośliny, kamienie, korzenie itp.), a także dekoracje z tworzywa sztucznego.

Dekoracje naturalne

Naturalne dekoracje obejmują piaski akwariowe, podłoża dla roślin, rośliny akwariowe, kamienie i korzenie akwariowe.

Piaski i substraty akwariowe

 Podstawą każdego akwarium jest żwir lub podłoże, które kładziemy na dnie. Na początek należy zadać sobie pytanie, czy w akwarium chcemy hodować żywe rośliny. W takim przypadku wskazane jest użycie substratu na dnie akwarium, który stworzy przyjemny klimat dla roślin i zapewni wyższą przepuszczalność wody niż żwir.

Jeśli planujemy wykorzystać tylko sztuczne dekoracje w akwarium, odpowiedni będzie żwir. Wybór rozmiaru i rodzaju należy do Ciebie.  Pamiętaj jednak, że na zbyt drobnym piasku zabrudzenia (np. odchody ryb) są bardzo widoczne, a w przypadku czyszczenia dna (usuwania szlamu), odmulacz może ten drobny żwir zasysać.

Rośliny akwariowe

 Jeśli chcemy zachować równowagę biologiczną w akwarium, dobrze jest wyhodować przynajmniej kilka żywych roślin. Kolejnym plusem jest to, że rośliny żywe wyglądają o wiele lepiej. Są one bardziej wymagające, ponieważ na ich jakość wpływa kilka czynników, np. światło, jakość wody i rodzaj ryb, jakie mamy w akwarium. Jeśli posiadamy rybki, które obgryzają rośliny, musimy kupować wytrzymałe gatunki roślin.

Żywe rośliny wymagają pielęgnacji w postaci podcinania, nawożenia i intensywnego oświetlenia. Rośliny dzielimy ze względu na wysokość (niskie, średnie oraz wysokie). Istnieją także rośliny pływające, które zgodnie z nazwą unoszą się na powierzchni wody. Z roślin wysokich tworzymy w akwarium piękną naturalną ścianę, a następnie przechodzimy do środka akwarium z roślinami średniej wysokości i na pierwszym planie sadzimy rośliny niskie.

Kamienie akwariowe

Jeśli planujemy umieścić naturalne naturalne dekoracje w akwarium, musimy bardzo uważać, ponieważ na przykład muszle, które sami zbieramy nad morzem, mogą uwalniać do wody wapń w zbyt dużych ilościach. Najlepiej skontaktować się z akwarystą, który doradzi w tym zakresie. Z pewnością dobrym wyborem będą tak zwane kamienie lawowe będące skałami magmowymi pochodzdnia wulkanicznego, które są importowane z tropików. Zaletą jest to, że te kamienie nie uwalniają niczego do wody i mają ładną strukturę. Do tych kamieni można również przyczepić niektóre rośliny akwariowe. Kamienie stanowią schronisko dla ryb, co oznacza, że pełnią w akwarium bardzo ważną funkcję.

Korzenie akwariowe

Jeśli chcemy wykorzystać  korzenie jako dekorację w akwarium powinniśmy nabyć je w zaufanym źródle, tzn. w sklepie akwarystycznym. Dzięki temu mamy pewność, że nie wprowadzimy do akwarium pasożytów. Korzenie te pochodzą z obszarów tropikalnych. Zaleca się gotowanie lub ługowanie korzeni, ponieważ początkowo mogą one zabrudzać wodę. Możliwe jest również przymocowanie do nich roślin za pomocą nylonowej żyłki lub kleju akwarystycznego.

Dekoracje sztuczne

W przypadku zakupu sztucznej dekoracji warto zdać sobie sprawę, że dekoracje te służą nie tylko do dekoracji, ale także pomagają podzielić akwarium na terytoria dla ryb. Do tego typu dekoracji należą między innymi sztuczne skały, kamienie, korzenie, ale także ceramiczny wrak statku.

Piękne tło zestawu akwarystycznego pomogą nam zapewnić tapety akwariowe lub tła 3D. Niektóre wyglądają naprawdę realistycznie.

Urządzanie akwarium to nie tylko radość, ale także odpowiedzialność i planowanie. Kupując dekoracje najlepiej uzbroić się w cierpliwość, poczekać na odpowiedni korzeń lub kamień, aby Twoje akwarium było piękne i bezpieczne dla jego mieszkańców.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx