Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Spedycja drogowa. Transport drobnicowy

Co to jest transport drobnicowy?

W branży logistyki i spedycji ma się do czynienia z różnego rodzaju ładunkiem. Nie zawsze dotyczy on przewozu dużych maszyn lub towarów o pokaźnych gabarytach. Najczęściej przewozi się towar niewielki, tzw. drobnicę.

• Rodzaje transportu

• Co to jest transport drobnicowy

Rodzaje transportu

Szybkie i efektywne przesyłanie towarów jest dziś możliwe dzięki ogromnemu zróżnicowaniu transportu. Transport przewozowy obejmuje transport lądowy (w tym samochodowy, kolejowy), wodny (morski i śródlądowy) oraz powietrzny (lotniczy, ale też… kosmiczny). Wśród nich transport samochodowy pozwala dotrzeć z przesyłką wszędzie, gdzie nie udało się dostać innymi środkami. Daje zatem największe możliwości, szczególnie przy silnie rozbudowanej sieci dróg, ale choć jego minusem są stosunkowo wysokie koszty przemieszczania się i zanieczyszczenie środowiska.

Co to jest transport drobnicowy?

To najpopularniejsza forma transportu spośród rodzaju przewożonego towaru. Obliguje do zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które jednocześnie zapewnią efektywność. Towar drobnicowy to na ogół małe przedmioty wymagające szczególnej ostrożności w czasie załadunku, transportu i rozładunku. Towar zapakowany jest w opakowanie jednostkowe lub zbiorcze. Może różnić się masą, kształtem i opakowaniem, dlatego najczęściej łączy się go w ładunek zbiorczy.

Ładunek drobnicowy można podzielić na ładunek z opakowaniem (karton, skrzynia, worek) i bez opakowania. Opakowanie w tym przypadku pełni dodatkową funkcję ochronną towaru – rozdrobniony towar znacznie łatwiej niechcący uszkodzić lub zniszczyć. Z kilku opakowań tworzy się jedną jednostkę ładunkową, wykorzystując to tego kontenery lub palety. To tzw. jednostkowanie, które pozwala pogrupować towar dla zwiększenia efektywności transportu.

W przypadku tego typu towaru także nadawca i odbiorca są „rozdrobnieni” – to rozproszeni sprzedawcy i adresaci zarówno w kraju, jak i za granicą.

Specjalizująca się w takich przewozach spedycja drobnicowa gwarantuje skuteczną dostawę towaru na zasadzie door-to-door. Przewóz można zaplanować z dużym wyprzedzeniem, co z pewnością ułatwi organizację pracy. Dobra firma logistyczna posiada m.in. rozwiniętą sieć magazynów, ale także wypracowane kontakty z międzynarodowymi operatorami logistycznymi, co przekłada się na sprawność przesyłu towaru w kraju i za granicą.

Firmy przewozowe na ogół kursują na stałych liniach, dzięki czemu transport odbywa sę szybko i sprawnie, a przyjęcie zlecenia możliwe jest nawet na 48 godzin roboczych przed załadunkiem. Jeśli jednak zdarzy się, że wybrana przez nadawcę destynacja nie jest obsługiwana stałą linią, transport jest realizowany w oparciu o flotę zaufanych przewoźników miejscowych.

Poszukując więc odpowiedniego przewoźnika dla naszego towaru, warto zdecydować się na sprawdzoną firmę, która transport drobnicowy opanowała do perfekcji.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx