23 listopada 2020

Rodzaje certyfikatów SSL

domeny

Certyfikat SSL ma duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku stron banków czy sklepów internetowych oraz przy płatnościach online. Taki certyfikat pełni ważne funkcje w procesie zabezpieczania, zapewnia poufność przesyłanych danych przez ich szyfrowanie, pozwala zweryfikować tożsamość stron www oraz gwarantuje integralność danych.

Certyfikat SSL wymusza szyfrowanie danych silnymi algorytmami kryptograficznymi w trakcie ich przesyłania przez sieć. W ten sposób za pomocą kodowania jest chroniona cała komunikacja pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika. Dodatkowo protokół SSL potwierdza, że strona, z którą się łączymy, jest prawdziwa. W ten sposób technologia HTTPS chroni internautów przed podszywaniem się oraz przed próbami wyłudzenia danych. Certyfikat SSL zapewnia integralność przesyłanych danych, gwarantując, że nie zostały one podmienione, skopiowane lub sfałszowane podczas transmisji internetowej. 

Jakie certyfikaty SSL znajdziemy na rynku?

Najpopularniejszym podziałem certyfikatów SSL jest ich kategoryzacja ze względu na typ weryfikacji. Biorąc pod uwagę ten aspekt, możemy wyróżnić trzy rodzaje protokołów:

  • Domain Validation (DV) – to podstawowa forma zabezpieczenia umożliwiająca ochronę danych transmitowanych w certyfikowanej domenie. Ten certyfikat SSL gwarantuje bezpieczeństwo, poufność i integralność transmisji danych, ale nie informuje o właścicielu, który się nim posługuje.
  • Organization Validation (OV) – to rozszerzony rodzaj uwierzytelnienia. Oprócz podstawowego zabezpieczenia potwierdza, że „tożsamość” podmiotu, dla którego wystawiono certyfikat, jest gwarantowana przez zaufane centrum certyfikacyjne.
  • Extended Validation (EV) – gwarantuje pełne uwierzytelnienie. Ten protokół zapewnia, że podmiot wnioskujący został poddany najbardziej szczegółowej weryfikacji. Informuje o tym zielone oznaczenie w pasku z adresem URL oraz widoczna nazwa firmy. 

Jeden certyfikat SSL i jedna domena

Decydując się zabezpieczenie strony certyfikatem SSL, warto pamiętać, że zabezpieczenie będzie obejmować tylko jeden konkretny adres. To oznacza, że ikonka kłódki będzie widoczna tylko przy stronie objętej protokołem. Jednak można wybrać także inne opcje (np. SAN to zabezpieczenie stosowane dla wielu adresów lub UCC, które działa jako zabezpieczenie kilku domen). Potrzebując ochrony SSL dla wszystkich subdomen wybranej domeny, najlepiej wybrać certyfikat Wildcard.

Wdrożenie certyfikatu SSL daje gwarancję, że dane wrażliwe, które użytkownik zostawia na stronie www, nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie. W epoce coraz większych cyberzagrożeń to ma istotne znaczenie.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x