Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego?

Posiadanie dowodu osobistego, to obowiązek każdego pełnoletniego obywatela Rzeczypospolitej Polski. Muszą się na nim znajdować konkretne informację jak imię, nazwisko, rok urodzenia i pesel osoby legitymujące się dokumentem. Dodatkowo zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku, zdjęcie, które jest wymagane musi spełnić szereg określonych norm, bardzo krytycznych i nie podlegających zmianie. Jak w prawidłowy sposób przygotować fotografie do dowodu?

Wymogi, jakie musi spełnić fotografia

Warunków, jakie nasze zdjęcie musi spełnić jest naprawdę dużo, a z tego powoda bardzo łatwo o błąd w jego wykonaniu. Profesjonalni fotografowie bardzo często znają prawidłowy format fotografii, jednak to nie jest jedyne wymaganie, jakie musi ono spełnić. Podstawowe zalecenia co do zdjęcia to:

  • przede wszystkim musi być aktualne, zrobione w terminie maksymalnie 6 miesięcy od daty ubiegania się o wydanie dokumentu;
  • twarz ma zajmować między 70%, a 80% całej fotografii;
  • powinno przedstawiać całą głowę, wraz z górną częścią barków;
  • kolorowe, o wymiarze 35 mm szerokości i 45 mm wysokości (492 x 633 pikseli, w przypadku formy elektronicznej).

Nakrycia głowy na zdjęciu

Są to jednak tylko podstawowe wymogi, ponieważ istnieje cały szereg wymagań zmiennych, które można pominąć jeśli posiadamy odpowiednią dokumentację. Na fotografii do dowodu osobistego, nie powinno posiadać się żadnego nakrycia głowy, jednak w przypadku jeśli noszenie jej związane jest bezpośrednio z religią, to kwestia ta zostanie pominięta. W tym wypadku osoba musi dołączyć stosowne oświadczenie w urzędzie lub wysłać je skanem (w przypadku kiedy składa wniosek za pośrednictwem internetu).

Okulary w czasie wykonywania fotografii

Podobnie prezentuję się kwestia okularów, które w zasadzie nie mogą posiadać ciemnych okularów, z pominięciem osób z wrodzonymi lub nabytymi wadami, które zmuszone są do stosowania nakrycia na oczy.

W przypadku zwykłych okularów korekcyjnych, jeśli osoba nosi je na co dzień, a szkła nie przeszkadzają w rozpoznaniu oczu, ani nie odbijają promieni świetlnych, to również jest dozwolone ich posiadanie na zdjęciu. Tak samo, jak w wypadku nakrycia głowy, trzeba złożyć stosowne orzeczenie.

Jak powinna wyglądać twarz na zdjęciu?

Twarz osoby na zdjęciu musi skierowana być prosto w obiektyw, bez żadnych przechyleń głowy czy pokazywania półprofilu. Same oczy muszą być otwarte i dobrze widoczne, nie mogą być zasłonięte przez włosy czy skierowane w inną stronę niż aparat. Należy pamiętać, że nie możemy użyć lampy błyskowej, ponieważ osiągniemy w ten sposób efekt czerwonych oczu, a nasza fotografia nie zostanie dopuszczona.

Wyraz samej buzi powinien być jak neutralny, bez uśmiechu czy też prób mimicznych. Usta muszą być całkowicie zamknięte, jednak uszy nie muszą być widoczne na samym zdjęciu (można je zakryć włosami). Tak samo nie ma konieczności, żeby cała fryzura znalazła się na fotografii (może wystawać poza nią). W wypadku zarostu jest dozwolone jego posiadanie, jeśli nie przeszkadza to w rozpoznaniu obywatela, jednak zaleca się usunąć go na czas wykonywania zdjęcia.

Więcej wymogów i przykładów zdjęć do dowodu można zobaczyć na stronie salonu fotograficznego Pixel Plus (www.pixel-plus.pl). Prawie 8 lat robią profesjonalne zdjęcia do dokumentów.

O czym warto pamiętać

Wygląd na zdjęciu powinien być jak najbardziej naturalny. Decydując się na wykonanie fotografii, jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań medycznych lub religijnych, to warto po prostu usunąć zbędne elementy garderoby. Dodatkowo bardzo ważne jest wykonanie zdjęcia dobrej jakości, dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, opłaca się wybrać do profesjonalnego fotografa, który wykona ją odpowiednio ostrą i z naturalnym kontrastem.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx