Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Histeroskopia – małoinwazyjne badanie pochwy

Histeroskopia to małoinwazyjna endoskopowa metoda, która wykorzystywana jest podczas diagnostyki i leczenia niepłodności i wszelkich schorzeń oraz nieprawidłowości w obrębie macicy. Histeroskop, wprowadzany przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy, umożliwia dokładne jej obejrzenie, a dodatkowe mikronarzędzia na przeprowadzenie zabiegu.

Lekarz może zlokalizować w ten sposób polipy, zrosty, mięśniaki, wady wrodzone czy guzy nowotworowe, oraz wyciąć kawałek tkanki, w celu badania histopatologicznego. 

Histeroskopia – co to jest?

Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy, który służy do oceny kondycji macicy, a w szczególności kształtu jamy, stanu endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. Podczas badania, nawet niewielkie zmiany w obrębie śluzówki, jak mięśniaki czy polipy lub zrosty wewnątrzmaciczne są dostrzegalne. To wszystko dzięki dokładnemu badaniu za pomocą histeroskopa.

Histeroskopia – jak się przygotować do zabiegu?
Zacznijmy od tego, że zabieg przeprowadza się w pierwszej fazie miesiączki, jeszcze przed owulacją. Histeroskopia wykonywana jest, najczęściej w ogólnym znieczuleniu dożylnym. Dla komfortu kobiet, lecz jest to na ogół badanie bezbolesne. Oczywiście, jeżeli w przeszłości dochodziło do reakcji uczuleniowych na znieczulenia, należy o tym powiadomić lekarza.

Dodatkowo, przed zabiegiem należy wykonać badania takie jak: badanie cytologiczne, VDRL, posiew z kanału szyjki macicy, oznaczenie grupy krwi, AntyHBC IgM, AntyHCV-Ab, HBs Ag, Anty-HIV-1,2.
Ponad to, zwłaszcza u kobiet, które ukończyły 40 lat, zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań, jak EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej.
Przygotowanie do zabiegu, może również obejmować stosowanie określonych leków hormonalnych, które wpłyną na grubość endometrium.

Wskazania i przeciwskazania do badania histeroskopowego
Badanie to, wskazane jest m.in. kobietom, które:
– mają problemy z zajściem w ciążę, lub mają za sobą poronienia
– doświadczają zaburzeń menstruacyjnych,
– posiadają wady anatomiczne macicy,
– podejrzewane są zrosty wewnątrzmaciczne
– posiadają zmiany w śluzówce macicy
Początek miesiączkowego krwawienia nie jest dobrym momentem, na odbycie badania. Istotnymi przeciwwskazaniami są stan zapalny macicy oraz ciąża.

Histeroskopia operacyjna

Nazywana naprzemiennie operacyjną lub zabiegową histeroskopią, pomaga w diagnozie takich przypadłości, jak rozrost błony śluzowej macicy, nadmiernie obfite miesiączki, wszelkie zmiany patologiczne, w tym mięśniaki, polipy i zrosty wewnątrzmaciczne oraz anatomiczne wad macicy. Na histeroskopie, zapiszesz się tu: https://medifem.pl/ginekologia-operacyjna/histeroskopia/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx