Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Jaka kawa do biura – w ziarnach czy mielona?

Zaplecze kuchenne z dostępem do kawy to obecnie w większości biur i kompleksów biurowych standard. Ten magiczny napar nie tylko rozbudza z samego rana, ale pozwala na chwilę relaksu i wymienienie paru słów ze współpracownikami. Pozytywnie wpływa zatem na integrację zespołu i miłą atmosferę. Pośrednio przyczynia się do wyników firmy i zmniejsza rotację pracowników. Kupując jednak kawę do biur warto przemyśleć wybór. Zwłaszcza, że w wielu wypadkach pozostaje on niezmieniany przez miesiące, a nawet lata.

Aromatyczna kawa do biur – jak podwyższyć standard?

Ilość kawy, która jest wypijana przez pracowników pozwala na zainwestowanie w ekspres do kawy, który pozwoli wydobyć jeszcze intensywniejszy smak ze świeżo mielonej kawy. Na jakość wypijanego eliksiru wpływają dwa główne czynniki:

  • sposób parzenia
  • jakość kawy.

Żaden z pracowników nie musi być baristą, żeby zaparzyć smaczną kawę. Wystarczy, że automat jest dobrze skalibrowany, czysty i korzysta z dobrej jakości ziaren. Pierwszy problem  można łatwo rozwiązać kupując lub wynajmując ekspres od autoryzowanego sprzedawcy, który zadba również o serwis urządzenia. W przestrzeniach biurowych najlepiej sprawdzają się nieskomplikowane maszyny, z prostym podłączeniem mleka i stałym dostępem do wody. W tańszych wariantach trzeba pamiętać o ręcznym uzupełnianiu wody, co nie powinno stanowić problemu, jeśli w pobliżu znajdzie się ilustrowana instrukcja. Drugi czynnik to kawa do biura odpowiedniej jakości. Najlepiej taka, która przypadnie do gustu większości pracowników.

Kawa do biura w ziarnach – czego potrzebujesz?

Wszyscy wiedzą, że kawa zyskuje na jakości i aromacie, jeśli jest świeżo zmielona. Większość ekspresów posiada funkcję mielenia ziaren. Niemniej, aby cieszyć się pełnią smaku, ważne jest korzystanie ze świeżych, odpowiednio palonych nasion. W Polsce pojawiło się ostatnio kila palarni z wysokiej jakości wyrobami. Jedną z najpopularniejszych jest warszawska Caffe Grano. Charakteryzuje się ona starannym procesem wypalania o idealnym czasie trwania. 

Kawa do biur to też odpowiedni gatunek. Na rynku dostępne są Arabika, Robusta i Liberica. Jeśli nie znasz się na poszczególnych nazwach, zawsze istnieje możliwość zorganizowania castingu wśród załogi. To ciekawy pomysł na integrację zespołu i znalezienie optymalnego rozwiązania.

Darmowa kawa w pracy? To już standard…

Wielu przedsiębiorców zauważa, że kawa do biura może służyć dwojakim celom. Z jednej strony wpływa na atmosferę pracy i pozytywny wizerunek firmy w oczach pracowników, ale z drugiej może się przysłużyć podczas spotkań biznesowych czy przy przyjmowaniu klientów. Statystyki pokazują, że tego zdania jest prawie 70% badanych. 

Przyglądając się rynkowi pracy, można pokusić się o wniosek, że kawa do biur to standard. Może nie jest kluczowym czynnikiem decydującym o podjęciu współpracy z daną firmą, ale często może przechylić szalę na jej korzyść. Szczególnie muszą o tym pamiętać zarządcy odpowiadający za powierzchnie coworkingowe lub korporacje dbające o postrzeganie jako ciepłe miejsca przyjazne pracownikom i klientom. Dobra kawa umili czas pracy i zwiększy jej wydajność. Inwestycja z pewnością szybko się zwróci.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx