Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Internet w dobie pandemii – jak wybrać najszybszy światłowód?

W trakcie pandemii możemy zaobserwować spadki wydajności połączenia – wynika to ze znacznie większego obciążenia łącza. W wielu regionach objętych lockdownem niektóre serwisy, w tym Netflix, musiały obniżyć jakość, by utrzymać odpowiedni poziom streamingu. My na szczęście nie musimy – wystarczy postawić na sprawdzonego dostawcę usług internetowych.

Dostawcy usług internetowych – jak porównać oferty?

Wiele ofert skupia się na promowaniu prędkości i stabilności, nie mówiąc przy tym niczego konkretnego na temat tych parametrów. Znajdziemy różne propozycje reklamowane na przykład jako „do 300 Mb/s”, które w rzeczywistości rzadko kiedy osiągną taką prędkość. Zastanawiając się, jaki jest najlepszy dostawca Internetu, powinniśmy pominąć kwestie marketingowe i skupić się na realnych liczbach.

Jak określić, która firma dostarcza najszybszy Internet w Polsce przy zachowaniu wysokiego poziomu stabilności? Najlepszym narzędziem badawczym będą opinie innych użytkowników, a także rzetelny test szybkości łącza. Niektóre serwisy zajmujące się badaniami na temat przepustowości łącza publikują zbiorcze opracowania na temat wydajności każdego
z dostawców.

Według Speedtest.pl systematycznie pierwsze miejsce (w przypadku światłowodów) zajmuje INEA, która oferuje światłowód symetryczny – o takiej samej prędkości pobierania i wysyłania danych. Oferta INEA światłowód pozwala na osiągnięcie prędkości wielokrotnie powyżej
1 Gb/s, podczas gdy u wielu dostawców jest to górny limit najdroższego pakietu. Przyjrzyjmy się jednak, jak to wygląda na tle innych propozycji.

Internet światłowodowy na miarę XXI wieku

Weźmy pod lupę oferty najpopularniejszych dostawców w Polsce. Orange oferuje na przykład światłowód z prędkością na poziomie 1 Gb/s, przy czym warto zaznaczyć, że jest to maksymalna przepustowość przy najwyższej cenie. Przy średnim pakiecie możemy liczyć na 300 Mb/s. Niestety prędkość wysyłania jest niższa – nie jest to łącze symetryczne. Może to być duży problem dla profesjonalistów.

W przypadku Plusa mamy podobną sytuację, choć tam średniej wielkości pakiet ma szybkość do 500 Mb/s, a minimalny to 300 Mb/s. Maksymalny i najdroższy pakiet w Plusie ma prędkość do 1 Gb/s przy niższej wartości wysyłania.

Oznacza to, że INEA jako jedyna dostarcza tak stabilne łącze symetryczne, pozwalające na identyczną wartość szybkości wysyłania i odbierania danych. Przy korzystaniu z Internetu nie liczy się tylko ten drugi parametr – wysyłanie jest również bardzo istotne. Co więcej, korzystając z usług INEA, możemy na przykład swobodnie dodawać paczki kanałów telewizyjnych do swojego standardowego pakietu telewizji lub je odejmować, kiedy przestaniemy z nich korzystać. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład wtedy, gdy chcemy obejrzeć co jakiś czas zawody na stacjach sportowych lub śledzić losy serialowych bohaterów ostatniego sezonu.

INEA: oferta Internetu światłowodowego

Pamiętajmy także o tym, że każdy ma nieco inne potrzeby. Jeśli wolimy poświęcić nieco prędkości na korzyść wygody, może warto zastanowić się nie nad światłowodem, a na przykład nad LTE. Dziś taka łączność może osiągać niezłe prędkości (np. 300 Mb/s w przypadku Play). Warto jednak pamiętać, że jeśli możemy wybrać światłowód, przeważnie będzie to najbardziej atrakcyjna propozycja – zarówno pod kątem prędkości, jak i stabilności, a także stosunku ceny do standardu usług.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx