Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Tarcza 6.0. Które przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie?

Zwolnienia z płacenia składek ZUS, dotacje w wysokości do 5 tys. zł dla mikro- i małych firm, świadczenia postojowe, dopłata do wynagrodzeń pracowników czy zawieszenie opłaty targowej, to formy pomocy przedstawione w Tarczy branżowej 6.0.

W drugim tygodniu grudnia Sejm uchwalił przepisy Tarczy branżowej 6.0 dla branż, które najbardziej ucierpiały przez ograniczenia związane z pandemią. W pierwotnym założeniu tarcza miała być skierowana do ok. 25 branż, jednak po przyjętych w Sejmie poprawkach Senatu, tarcza ostatecznie obejmie 40 branż. Kto będzie mógł liczyć na rządową pomoc?

Kto może ubiegać się o pomoc z tarczy 6.0?

Od początku pandemii (marzec b.r.) pomocą były objęte branże, które najbardziej ucierpiały w wyniku zamknięcia przez pandemię: branża gastronomiczna, rozrywkowa, estradowa i rekreacyjna. Po grudniowych poprawkach pomoc została rozszerzona o branżę turystyczną (pilotów i przewodników wycieczek, pracowników muzeów, przewoźników autokarów), produkcję muzyczną i filmową, branżę kulturalną (jedynie w zakresie wypłaty jednorazowego świadczenia postojowego), handel (wyroby medyczne, sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych, sprzedaż detaliczna odzieży).

Decydujący o zakwalifikowaniu danej działalności do pomocy w ramach tarczy jest kod PKD.

Tarcza branżowa 6.0 od kiedy zacznie obowiązywać?

Przepisy zawarte w Tarczy branżowej 6.0 wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o dopłaty i dotacje po 3 dniach od momentu publikacji. Część przepisów będzie obowiązywać wstecz, tj. od 1 listopada 2020 r.

Zwolnienie z płacenia składek ZUS

Tarcza 6.0 umożliwi umorzenie składek za okres 1-30 listopada 2020. Chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

„Warunkiem otrzymania ulgi jest wykazanie, że przychód w listopadzie b.r. jest co najmniej 40 proc. niższy od przychodu w analogicznym okresie w ubiegłym roku.” – mówi Grzegorz Pietruczuk, ekspert z portalu Financer.com Polska.

Dodaje również: „Pomocą objęte są firmy, które prowadziły działalność 30 września, przy czym 30 czerwca były zgłoszone jako płatnik składek.”

Przyznanie świadczenia postojowego

W porównaniu z powyższą ulgą mniej przedsiębiorstw może ubiegać się o przyznanie świadczenia postojowego. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS firmy muszą posiadać jako przeważający kod PKD jeden z kodów wskazanych w ustawie, prowadzić działalność 30. września i wykazać 40% spadek przychodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Świadczenie jest jednorazowe.

Dotacje dla mikro- i małych firm

Część przedsiębiorców może ubiegać się o mikropożyczki na bieżące prowadzenie działalności. Aby otrzymać pożyczkę należy spełniać te same kryteria, co przy pozostałych środkach. Ponadto trzeba kwalifikować się do mikro- i małych firm, czyli zatrudniających do 9 osób. Wysokość pożyczki, o którą można się ubiegać, to 5000 zł. Świadczenie nie będzie przyznawane firmom, które 30 września zawiesiły działalność.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx