18 kwietnia 2021

Tarcza 6.0. Które przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie?

Zwolnienia z płacenia składek ZUS, dotacje w wysokości do 5 tys. zł dla mikro- i małych firm, świadczenia postojowe, dopłata do wynagrodzeń pracowników czy zawieszenie opłaty targowej, to formy pomocy przedstawione w Tarczy branżowej 6.0.

W drugim tygodniu grudnia Sejm uchwalił przepisy Tarczy branżowej 6.0 dla branż, które najbardziej ucierpiały przez ograniczenia związane z pandemią. W pierwotnym założeniu tarcza miała być skierowana do ok. 25 branż, jednak po przyjętych w Sejmie poprawkach Senatu, tarcza ostatecznie obejmie 40 branż. Kto będzie mógł liczyć na rządową pomoc?

Kto może ubiegać się o pomoc z tarczy 6.0?

Od początku pandemii (marzec b.r.) pomocą były objęte branże, które najbardziej ucierpiały w wyniku zamknięcia przez pandemię: branża gastronomiczna, rozrywkowa, estradowa i rekreacyjna. Po grudniowych poprawkach pomoc została rozszerzona o branżę turystyczną (pilotów i przewodników wycieczek, pracowników muzeów, przewoźników autokarów), produkcję muzyczną i filmową, branżę kulturalną (jedynie w zakresie wypłaty jednorazowego świadczenia postojowego), handel (wyroby medyczne, sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych, sprzedaż detaliczna odzieży).

Decydujący o zakwalifikowaniu danej działalności do pomocy w ramach tarczy jest kod PKD.

Tarcza branżowa 6.0 od kiedy zacznie obowiązywać?

Przepisy zawarte w Tarczy branżowej 6.0 wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o dopłaty i dotacje po 3 dniach od momentu publikacji. Część przepisów będzie obowiązywać wstecz, tj. od 1 listopada 2020 r.

Zwolnienie z płacenia składek ZUS

Tarcza 6.0 umożliwi umorzenie składek za okres 1-30 listopada 2020. Chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

„Warunkiem otrzymania ulgi jest wykazanie, że przychód w listopadzie b.r. jest co najmniej 40 proc. niższy od przychodu w analogicznym okresie w ubiegłym roku.” – mówi Grzegorz Pietruczuk, ekspert z portalu Financer.com Polska.

Dodaje również: „Pomocą objęte są firmy, które prowadziły działalność 30 września, przy czym 30 czerwca były zgłoszone jako płatnik składek.”

Przyznanie świadczenia postojowego

W porównaniu z powyższą ulgą mniej przedsiębiorstw może ubiegać się o przyznanie świadczenia postojowego. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS firmy muszą posiadać jako przeważający kod PKD jeden z kodów wskazanych w ustawie, prowadzić działalność 30. września i wykazać 40% spadek przychodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Świadczenie jest jednorazowe.

Dotacje dla mikro- i małych firm

Część przedsiębiorców może ubiegać się o mikropożyczki na bieżące prowadzenie działalności. Aby otrzymać pożyczkę należy spełniać te same kryteria, co przy pozostałych środkach. Ponadto trzeba kwalifikować się do mikro- i małych firm, czyli zatrudniających do 9 osób. Wysokość pożyczki, o którą można się ubiegać, to 5000 zł. Świadczenie nie będzie przyznawane firmom, które 30 września zawiesiły działalność.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x