Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2022

Jak dobrać pielęgnację zwalczającą zaskórniki?

Skóra trądzikowa należy do bardzo wymagających. Z jednej strony ulega silnemu przetłuszczaniu, z drugiej jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i mocno oczyszczających produktów. Co więcej, osoby z cerą trądzikową często mają problemy w doborze właściwych kosmetyków, do których można zaliczyć krem na trądzik. Innym powszechnym problemem, z jakim zmagają się osoby z cerą trądzikową, są uporczywe zaskórniki. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać pielęgnację, która pomoże w ich usunięciu.

Zaskórniki – powszechny problem skórny

Zanim przejdziemy do tego, jaka pielęgnacja i krem na trądzik sprawdzą się w przypadku zaskórników, warto dowiedzieć się, czym są i skąd biorą się uporczywe wągry. Zaskórniki są objawem charakterystycznym przede wszystkim dla cery trądzikowej i przetłuszczającej się, jednakże mogą wystąpić także w przypadku osób, które na co dzień nie mają większych problemów z trądzikiem.

Powstawaniu zaskórników sprzyja tendencja do nadmiernego rogowacenia naskórka (keratynizacji), a także nadmierne wydzielanie sebum (łoju), które prowadzi do zablokowania ujść mieszków włosowych.

Zaskórniki oraz trądzik zaskórnikowy mogą pojawić się także w wyniku nieprawidłowego oczyszczania skóry twarzy oraz mogą być efektem niewłaściwej diety (wpływ mają w szczególności cukry proste, a także przetworzona żywność typu fast food), zanieczyszczenia środowiska (zwłaszcza smog), a także stres, który przede wszystkim wpływa na wystąpienie trądziku zaskórnikowego u osób powyżej 25. roku życia.

Zaskórniki otwarte a zamknięte

Zaskórnik to tzw. wykwit pierwotny trądziku. Możemy podzielić je na otwarte oraz zamknięte:

 • zaskórniki otwarte – mają postać charakterystycznych, czarnych kropek, przez co potocznie nazywa się je wągrami. Ich ciemne zabarwienie to wynik utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny;
 • zaskórniki zamknięte – są bardzo drobne i białe. Powstają w wyniku gromadzenia się korneocytów w ujściu gruczołów łojowych.

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami

Trądzik zaskórnikowy stanowi stosunkowo łagodną odmianę tej choroby skóry. Jednakże skuteczne pozbycie się zaskórników wymaga od nas cierpliwości, a także świadomości w doborze produktów pielęgnacyjnych. 

W pozbyciu się zaskórników bardzo dużą rolę odgrywa właściwie dobrany krem na trądzik. Jego działanie powinno przede wszystkim opierać się na: 

 • zmniejszaniu nadprodukcji sebum i normalizacji pracy gruczołów łojowych;
 • regulowaniu rogowacenia naskórka;
 • działaniu przeciwbakteryjnym;
 • łagodzeniu zaczerwienień i stanów zapalnych.

Krem na trądzik oprócz wymienionych wyżej właściwości powinien wykazywać silne działanie nawilżające. Nawilżenie skóry trądzikowej odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli ulegnie ona przesuszeniu, będzie produkować jeszcze większe ilości sebum. Nawilżenie skóry wspomaga odbudowę jej warstwy lipidowej.

Krem na trądzik powinien być wyposażony także w odpowiednie składniki aktywne. Można zaliczyć do nich m.in.: 

 • kwas salicylowy;
 • kwas azelainowy;
 • siarkę;
 • cynk;
 • retinol;
 • kwas hialuronowy.

Krem na trądzik powinien mieć także lekką konsystencję i delikatnie matowić skórę.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx