Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 października 2022

Sieć WAN dla firm

Wide Area Network to sieć wan, czyli sieć komunikacji danych, która rozciąga się na dość pokaźnym obszarze geograficznym, czego przykład stanowić może województwo, region, państwo, a nawet świat. Ich działanie wsparte jest na infrastrukturze transmisyjnej, która pochodzi od różnych dostawców, takich jak np. firmy telekomunikacyjne.

Sieć WAN – podstawowe cechy

To, co charakteryzuje sieć WAN to z pewnością kompilacja urządzeń zlokalizowanych na ogromnych obszarach geograficznych. Oznacza to, że jest w stanie połączyć urządzenia znajdujące się nawet w najbardziej odległych zakątkach od siebie. Cechuje ich również wykorzystywanie usług udostępnianych od operatorów telekomunikacyjnych. Ostatnią jest zastosowanie odmiennych rodzajów transmisji szeregowej.

Zastosowanie sieci WAN w przedsiębiorstwach

Firmy najczęściej korzystają z sieci WAN po to, by móc połączyć ze sobą kilka oddziałów dla lepszego przetwarzania danych. Funkcjonują one zarówno w sferze fizycznej jaki i łącza danych modelu OSI. W warstwie fizycznej wyróżnia się elektryczne, mechaniczne, operacyjne i funkcjonalne kryteria nawiązywania połączeń z usługami, udostępnianymi przez operatorów telekomunikacyjnych. W przypadku łącza danych występuje enkapsulacja danych po to, by móc je przesłać do obszarów zdalnych, a także mechanizmy transferu, tworzących tzw. ramy. Dzięki sieciom następuje wymiana tych ramek i pakietów danych między routerami, a przełącznikami i sieciami LAN. W telefonii i do przesyłania danych najczęściej wykorzystywane są właśnie sieci WAN.

Organizacje czuwające nad standardami sieci WAN

Dzięki protokołom łącza danych WAN wiadomo jak transportowane są ramki między systemami a jednostkowymi łączami danych. Mowa tutaj o protokołach utworzonych do pracy ze pomocą określonych usług punkt-punkt. Standardy dotyczące sieci WAN są określane i nadzorowane przez znane organizacje takie jak ITU-T (ang. International Telecommunication Union-Telecommunication Standardization Sector), czyli Sektor Standaryzacji Telekomunikacyjnej Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej, dawniej CCITT (ang. Committee for International Telegraph and Telephone), ISO (ang. International Organization for Standardization) to Międzynarodowa Organizacja ds. Standaryzacji, IETF (ang. Internet Engineering Task Force) tzw. Grupa Robocza ds. Technicznych Internetu oraz EIA (ang. Electronic Industries Association) znane jako Stowarzyszenie Przemysłu Elektronicznego.

Korzyści sieci WAN w firmach

Dzięki połączeniom nawiązanym przez urządzenia elektroniczne można wyjść poza granice własnych regionów. Są one bardzo pomocne firmom, które posiadają kilka oddziałów czy filii i wobec, których potrzebują nawiązania wzajemnego połączenia, mimo umiejscowienia w różnych miejscach miasta, kraju, a nawet świata. Chodzi, by stworzyć połączenie informatyczne, które będzie przede wszystkim bezpieczne, ale i stabilne, dzięki czemu integracja wewnątrz firmowa nie będzie stanowiła żadnej trudności.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx