Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2022

Nauczanie zdalne w pigułce – ucz się skuteczniej

O ile zdalne nauczanie może być nieco problematyczne dla małych dzieci i ich rodziców, to na studiach jest o wiele skuteczniejsze. Jeszcze przed wprowadzeniem powszechnie tej praktyki powstawały liczne studia online, gdzie nauka odbywała się wyłącznie za pośrednictwem internetu. Przeciętny i dociekliwy współczesny żak, w przeciwieństwie do uczniów szkół podstawowych, powinien poradzić sobie zatem z tym trybem nauczania doskonale.

Po pierwsze skupienie

Zanim przystąpisz do zdalnej nauki najlepiej znajdź odpowiedni, cichy kąt. Jeżeli nie masz takiej możliwości w domu spróbuj udać się do biblioteki, lub na przykład w plener, jeżeli pogoda dopisuje. Nauczanie zdalne na uczelni to obecnie już standard, w związku z czym warto poszukać najlepszego miejsca, które pozwala na maksymalne skupienie. 

Po drugie – rób notatki

Pomimo, że wszystko podawane jest przez internet na piśmie lub w formie nagrania na przykład na popularnym Skype, to warto w tak zwanym międzyczasie notować najważniejsze rzeczy. Trudno później poświęcać długie godziny na powtarzanie tego materiału w całości przed egzaminem. Czego nie wynotujesz, możesz ponownie odszukać online. Zwykle jednak dobrze zrobione notatki pozwalają na nauczenie się w takim stopniu by zaliczyć dany przedmiot. Nie ma wówczas większego znaczenia, czy są to zajęcia online, czy też stacjonarne zajęcia na uczelni. 

Po trzecie – znajdź wygodne miejsce

Bywa, że studentów na roku jest zbyt wielu aby naraz pomieścili się w auli. Zdarzały się już w historii wyższego szkolnictwa wyścigi na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” i zajmowanie również stojących pokątnie wolnych krzeseł a następnie notowanie na kolanie. Jednak pęd do wiedzy nie powstrzymywał odważnych studentów. Nauka zdalna pozwala uniknąć tego rodzaju potencjalnych niedogodności. Choćby nawet miejsca starczało dla wszystkich, nie ma to jak rozsiąść się wygodnie z herbatą w ulubionym fotelu albo na stercie poduszek. Zajęcia online na uczelni na szczęście pozwalają na ten komfort. Jednak aby skutecznie uczyć się z domu pamiętać należy nie tylko o wygodzie, ale także o pewnej dozie dyscypliny, która pozwoli na skupienie się, systematyczne notowanie oraz przyswojenie wiedzy. Aby nauka online była skuteczna wato sięgnąć także po różne materiały multimedialne przygotowywane przez uczelnie w tym celu. Studiując „z domu” zawsze masz ich wygodny podgląd na własnym komputerze. Zawsze łatwo do nich wrócić aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Bo nauka online może być nawet skuteczniejsza niż ta stacjonarna, szczególnie, jeżeli dotąd pochłaniało Cię raczej typowo „studenckie życie”, a egzaminy zdawałeś na zasadzie popularnych „trzech z” („zakuć, zdać, zapomnieć”).

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx