Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 października 2022

Masa cukrowa sposobem na piękne i smaczne dekoracje wypieków

Jak wyczarować piękny tort? Najlepiej bogato go ozdobić. Obecnie istnieje wiele metod dekorowania tortów, a jedną z najpopularniejszych i najbardziej efektownych jest ich zdobienie przy użyciu masy cukrowej. Masa jest na tyle plastyczna i elastyczna, że już jej cienka warstwa potrafi pokryć tort eleganckim płaszczykiem. Nie ma zatem obaw, że będzie on zbyt mdły i słodki. Jednocześnie na jego powierzchni umieszczać można także inne elementy wykonane z masy cukrowej, albo dekoracyjne perełki oraz różnego rodzaju cukiernicze ozdoby.

Masa cukrowa do tortu, a właściwie do jego pokrycia, będzie miała nieco inną konsystencję i nieco inne cechy niż tam z której ulepimy później chociażby słodkie figurki. Jednak kiedy zaopatrzymy się w kilka rodzajów gotowej masy i nieco poćwiczymy – już wkrótce staniemy się domorosłymi mistrzami cukiernictwa a na rodzinnych imprezach typu urodziny będziemy rozchwytywani. Piekąc wspaniałe torty dla rodziny i znajomych możemy zyskać nie tylko ich zachwyt ale i wdzięczność, dzięki czemu także oni w potrzebie raczej nie odmówią nam innej przysługi. Jednak takie wyrachowanie nie musi być podstawową motywacją do nauki tworzenia wypieków, które cieszą oczy. Wystarczy po prostu pasja. 

Masa cukrowa do tortu, czyli jaka

Masa do oklejania powierzchni tortu zazwyczaj występuje w neutralnych kolorach: biały, czekoladowy itp. Jednak zawsze można dodać do takiej białej masy nieco barwnika spożywczego aby nadać jej pożądany kolor. Zaczynamy zwykle od jego powierzchni, aby następnie precyzyjnie nakładać ją na boki biszkoptu. Wystarczy przy zakupie zwrócić uwagę na określenie „top” w jej nazwie, aby znaleźć właśnie masę odpowiednią do pokrywania wierzchniej części wypieków. Oprócz ciasta biszkoptowego, charakterystycznego dla tortów, masa taka znakomicie nadaje się także do pokrywania innego rodzaju słodkich wypieków, na przykład popularnych na tak zwanych kinder balach i innych dziecięcych przyjęciach muffinek oraz ciasteczek. A na ich powierzchni – usadzać można kolorowe figurki albo umieszczać płaskie wizerunki choćby ulubionych postaci z kreskówek albo zwierzątek. Plastyczny lukier do figurek na pewno to ułatwi. Jednak masy tego typu przeznaczone właśnie do tworzenia figurek są nieco inne, niż masa typu „top”. 

Figurki na ciasta i ciasteczka

Figurki na torty dla dzieci? A może na tort weselny? Bez względu na okazję stworzycie wiele cudeniek z masy o nasyconych barwach dostępnej w opakowaniach jako gotowy produkt. Niczym kawałki modeliny połączycie ze sobą kolorowe elementy. Nieco innej konsystencji niż „top” masa cukrowa plastyczna do figurek występuje bajecznych w kolorach, ale także w nieco zaskakujących. Na przykład czarna masa pomoże w ulepieniu wesołej pszczółki w czarno-żółte pasy, ale stanie się także podstawą do stworzenia wypieku na Halloween, na przykład z czarnym kotem, lub całego w nietoperze i pająki. Zobaczcie sami ile możliwości daje masa cukrowa!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx