Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2021 roku?

Rynek nieruchomości w Polsce i prognozy na jego temat stanowią zagwozdkę nawet dla ekspertów. Trudno bowiem przewidywać, nawet w perspektywie krótkookresowej, sytuację na niestabilnym rynku. Jest to tym trudniejsze, że wciąż mamy do czynienia z epidemią, która wywiera znaczny wpływ także na rynek nieruchomości. Sprawdzamy, co na 2021 przewidują specjaliści.

Ceny spadną czy wzrosną?

Konsumenci chcący zakupić nieruchomość czekają tylko na jedno: spadki cen. Na rynku nieruchomości w I kwartale 2020 roku można było spotkać ceny, które dziwiły nawet ekspertów. Prognozowali oni, że po pandemii koronawirusa bańka na rynku pryśnie, a tym samym wysokie ceny nieco spadną. W praktyce jednak stało się zupełnie inaczej i dziś mamy do czynienia ze stosunkowo wysokimi, lecz stabilnymi cenami. Tymczasem rok 2021 ma przynieść nieznaczne spadki cen w pierwszych dwóch kwartałach, aby w następnych znów wróciły one przynajmniej do obecnego poziomu. Skąd taka prognoza? Otóż przewiduje się, że w połowie roku nie będziemy już walczyć z pandemią, a wtedy rzeczywistość wróci na normalne tory, przez co społeczeństwo chętniej będzie zaciągać kredyty hipoteczne. Na początku 2021 zaś mają zostać oddane do użytku inwestycje rozpoczęte w latach poprzednich.

Rynek nieruchomości na wynajem w 2021

Obecnie rynek nieruchomości na wynajem odnotuje spore spadki, które spowodowane są faktem, iż studenci uczą się głównie online, natomiast spora część pracowników przeszła na pracę zdalną. Spadki potrwają, zgodnie z prognozami, do połowy roku 2021. Później przewiduje się wzrost popytu na mieszkania na wynajem. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze do Polski prawdopodobnie przyjedzie wielu nowych pracowników ze wschodu, po drugie zaś studenci wrócą w nowym roku akademickim na uczelnie, a pracownicy do pracy stacjonarnej. Co więcej, nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza w kraju, a przez to możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Być może wiele osób, które zdecydowane były na zakup nieruchomości na kredyt, odroczy tą decyzję w czasie z obawy o stan domowego budżetu.

Niestabilność rynku, atrakcyjność kraju

Szacuje się, że w 2021 roku czeka nas dalszy napływ imigrantów, głównie zarobkowych. Nasz kraj jest bardzo atrakcyjny pod względem możliwości zatrudnienia dla cudzoziemców ze wschodu, ci zaś po przyjeździe do Polski poszukują mieszkań – zwykle na wynajem, choć czasem i na sprzedaż. Stąd też na próżno oczekiwać znacznych spadków cen na rynku nieruchomości w 2021 roku, jeśli popyt ciągle utrzymuje się na podobnym poziomie. Warto jednak zauważyć, że rynek nieruchomości w dalszym ciągu będzie niestabilny, głównie ze względu na niepewne warunki kredytowania oraz sytuację epidemiczną. Najlepszym czasem na inwestycje wydaje się być początek roku, lecz konsumentom może być wtedy trudniej otrzymać kredyt na zakup nieruchomości. Druga połowa roku będzie prawdopodobnie korzystniejsza dla deweloperów i obecnych właścicieli mieszkań czy to przeznaczonych na sprzedaż czy na wynajem.

Kliknij i Sprawdź

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PiterO
2 lat temu

Bardzo fajny artykuł. Dobra robota 🙂

1
0
Dodaj komentarzx