Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 października 2022

Szybka gotówka na działalność gospodarczą

Niezależność, elastyczne godziny pracy czy wyższa wypłata – to tylko jedne z nielicznych powodów, które motywują polskich przedsiębiorców do założenia własnej firmy. Aby jednak Twoje przedsiębiorstwo odniosło sukces, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniego kapitału startowego. Podpowiadamy, skąd go wziąć!

Koszty związane z założeniem firmy

Chociaż samo zarejestrowanie działalności gospodarczej jest całkowicie darmowe, to przyszły przedsiębiorca musi liczyć się z poniesieniem znacznych wydatków. Niezbędne będzie zakupienie odpowiednich maszyn i narzędzi albo profesjonalnego oprogramowania komputerowego. Do tego należy doliczyć koszty wynajmu nieruchomości, w której będzie mieścić się siedziba biznesu.

Należy również pamiętać o konieczności prowadzenia księgowości – nawet małe firmy muszą się jakoś rozliczać z fiskusem. Kolejnym wydatkiem są ubezpieczenia społeczne. Owszem, młody przedsiębiorca może skorzystać z różnych ulg i opłacać preferencyjne składki ZUS, ale sumując je w skali całego roku, wyjdzie nam z tego znacząca suma.

Nie jest też powiedziane, że firma zacznie zarabiać od razu po jej założeniu. Zdarza się, że pozyskanie klientów zajmuje kilka miesięcy, a przez ten czas trzeba się z czegoś utrzymywać. Wielu doradców finansowych uważa, że przed założeniem własnego przedsiębiorstwa powinno się zgromadzić pewien kapitał początkowy. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na zaoszczędzenie wystarczającej ilości środków do sfinansowania swoich marzeń. Skąd wziąć pieniądze na uruchomienie własnej firmy? 

Programy aktywizacyjne i socjalne

Jedną z możliwości jest wystąpienie o dofinansowanie dla firm udzielane przez lokalny urząd pracy lub zgłoszenie się do programów finansowanych z Funduszy Europejskich. W praktyce otrzymanie takiej formy pomocy może okazać się niezwykle trudne ze względu na ogromną liczbę chętnych. Komitety odpowiedzialne za przyznawanie dotacji mogą nagrodzić nimi tylko niewielką część przedsiębiorstw, które pierwotnie zgłosiły się do danego programu.

Kolejną przeszkodą związaną z rządowymi grantami jest czas, w jakim są one wypłacane. Zazwyczaj dofinansowanie dla firm trafia na konto przedsiębiorcy dopiero po kilku miesiącach od jego oficjalnego przyznania.

Pożyczki bankowe

Inną możliwością zapewnienia finansowania dla młodego przedsiębiorstwa jest kredyt dla firm. Do jego udzielania banki wymagają określonego stażu prowadzonej działalności popartego zeznaniem podatkowym. Zazwyczaj jest to jeden zamknięty rok podatkowy. Pozwala to wierzycielowi na dokładne oszacowanie zysków danego przedsiębiorstwa oraz określenie jego potencjału. Niestety, dopiero co założone przedsiębiorstwa nie mogą pochwalić się zeszłorocznym PITem, przez co maleją ich szanse na otrzymanie takiej pożyczki.

Nie oznacza to, że kredyt dla nowych firm jest całkowicie niemożliwy! Istnieje bowiem możliwość ubiegania się o niego w firmie pozabankowej.

Pożyczki pozabankowe

Banki nie są jedynymi przedsiębiorstwami mogącymi udzielać kredytów. Zgodnie z polskim prawem pożyczki mogą przyznawać również instytucje finansowe, czyli podmioty specjalizujące się w świadczeniu różnego rodzaju usług finansowych. Wyróżnia je osobiste podejście do klienta oraz skupianie się na jego potrzebach.

Tak właśnie działa Aasa dla Biznesu, która od wielu lat nieprzerwanie udziela pożyczek pozabankowych przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Szybka gotówka może posłużyć również do chwilowego zwiększenia firmowej płynności. Przyda się to, szczególnie jeśli potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku pieniędzy do pokrycia bieżących zobowiązań. Po wydaniu decyzji pożyczka dla nowych firm natychmiast zostanie Ci przyznana, a Ty będziesz mógł uporać się z najpilniejszymi wydatkami.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx