Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2022

Czym jest intrastat i w jakim celu został wprowadzony?

Intrastat jest systemem statystycznym, który pozwala na gromadzenie informacji statystycznych oraz ustalanie stanu wewnątrzwspólnotowych transakcji. Zniesienie ceł i odpraw celnych w transakcjach wewnątrzunijnych sprawiło, że urzędy pozbawione zostały podstawowego źródła niezbędnych danych statystycznych. Informacje te obecnie zbierane są dzięki deklaracjom Intrastat-Wywóz oraz Intrastat-Przywóz.

Czym jest intrastat i w jakim celu został wprowadzony?

Intrastat to system statystki handlu towarami między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzony w Polsce 1 maja 2004 roku. Rozwiązanie to pozwala na przekazywanie informacji o dokonywanych przez przedsiębiorcach przywozów lub wywozów towarów między państwami, które należą do Wspólnoty Europejskiej. Transakcje między kontrahentami z krajów UE są zbliżone pod względem proceduralnym do transakcji wewnątrzkrajowych, dlatego nie występują w nich obciążenia i zgłoszenia celne. Celem wprowadzenia systemu Intrastat było ułatwienie zbierania danych statystycznych, dotyczących wewnątrzwspólnotowych transakcji.

Kiedy i kogo obowiązuje Intrastat?

Nie wszystkie podmioty przeprowadzające transakcje wewnątrz-unijne zobowiązane są do składania deklaracji informatywnych. Zgodnie z prawem, obowiązek ten spoczywa wyłączenie na osobach fizycznych lub prawnych oraz jednostkach organizacyjnych będących podatnikami VAT oraz dokonujących wymiany handlowej z innymi państwami Europy. Dotyczy to jednocześnie tylko podmiotów, które przekroczyły progi ustalane na każdy rok podatkowy przez Urząd Statystyczny. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zapoznanie się z systemem Intrat wówczas, gdy w danym roku podatkowym jego przywóz lub wywóz przekroczy progi lub przekroczenie to nastąpi wobec składek z aktualnego roku przy transakcjach z roku poprzedniego. Podatnik przekraczający próg np. jedynie dla wywozu, zobowiązany jest do złożenia deklaracji informacyjnej wyłącznie w danym zakresie, bez uwzględniania przywozu.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Agencja celna to organizacja pośrednicząca między przedsiębiorcami i Urzędem Celnym, a także reprezentująca importerów i eksporterów przed różnymi organami państwowymi. Agencje celne nie tylko przejmują obowiązek prowadzenia dokumentacji, rozliczeń oraz ewidencji, ale też oferują pełną pomoc w zakresie przepisów obejmujących transport międzynarodowy.

Agencja celna może mieć pod swoją opieką składy celne, które odpowiadają za bezpieczne składowanie towarów przeznaczonych do wywozów i przywozów. Miejsca magazynowe znajdują się pod dozorem celnym, jednak to właśnie agencje zajmują się dopełnianiem niezbędnych formalności. Warto pamiętać, że deklaracje Intrastat muszą być składane przez przedsiębiorców przekraczających próg obrotu podany przez prezesa GUS. Należy więc śledzić progi statystyczne, aby złożyć odpowiednią deklarację – może to zrobić zarówno właściciel firmy, jak i upoważniony przez niego agent celny.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx