23 stycznia 2021

Jaki zbiornik ciśnieniowy wybrać do swojej firmy przemysłowej?

Wiele branż sektora przemysłowego korzysta ze zbiorników ciśnieniowych. Co do zasady, zbiorniki takie służą gromadzeniu gazu pod wysokim ciśnieniem. Taki sprężony gaz jest wykorzystywany do napędzania maszyn typu młoty czy prasy pneumatyczne, a także wielu innych. Rynek zbiorników ciśnieniowych jest bardzo szeroki, stąd wybór może sprawić sporo kłopotu…

Na początek pojemność!

Poszukiwania należy zacząć od ustalenia swoich potrzeb. Najpowszechniejszym zastosowaniem zbiornika ciśnieniowego jest butla kompresora, która gromadzi powietrze atmosferyczne pod wysokim ciśnieniem. Następnie jest ono przesyłane instalacją do takich urządzeń jak pistolety do sprężarek, czy młotki pneumatyczne.

Niezbyt dużym firmom przemysłowym wystarczy, aby zbiornik ciśnieniowy kompresora miał 50 litrów pojemności. Oczywiście im większe zapotrzebowanie, tym większy zbiornik. W tym przypadku należy pamiętać o wybraniu odpowiednio silnej sprężarki. Co nam po zbiorniku 750 litrów, jeśli kompresor nie będzie w stanie przepompować powietrza na czas? To dość energochłonne urządzenie, dobrze jest również zapewnić stosowne bezpieczniki w instalacji elektrycznej.

Producenci zbiorników ciśnieniowych prześcigają się ze swoimi ofertami, stąd bez problemu można znaleźć nawet takie, których pojemność dochodzi do 3000 litrów. Są to jednak rozwiązania dedykowane dużym firmom przemysłowym, a także branży górniczej, gdzie jest ogromne zapotrzebowanie na gaz pod wysokim ciśnieniem.

Po drugie ciśnienie

Ciśnienie robocze jest kluczowym aspektem dla sprawności i bezpieczeństwa instalacji. To również dość indywidualny temat… Podczas przeglądania ofert zbiorników ciśnieniowych należy wiedzieć, że jednostką ciśnienia są bary – dla przypomnienia 1 bar to 1000 hektopaskali. Najpopularniejsze zbiorniki oferowane są w dwóch wariantach – 11 oraz 16 barów. Ciśnienie wewnątrz zbiornika może zatem przekraczać atmosferyczne aż 16-krotnie – dlatego tak ważna jest szczelność całej instalacji i stała kontrola ciśnienia w niej panującego!

Im wyższe ciśnienie robocze ma zbiornik, tym bardziej sprężony gaz może bezpiecznie gromadzić. Znajomość tych danych to niezwykle istotne zagadnienie przy projektowaniu i obsłudze instalacji. Przekroczenie ciśnienia roboczego grozi uszkodzeniem lub nawet wybuchem zbiornika!

Poziomy czy pionowy? Niebieski czy czerwony?

Na koniec rozważań należy zadać sobie pytanie, w jakiej pozycji ma być zamontowany zbiornik. Część z nich jest tak zaprojektowana, że nadają się do montażu wyłącznie pionowo na podłożu, inne zawiesza się poziomo pod sufitem. Warto dobrze przemyśleć lokalizację tak, aby zbiornik spełniał swoje zadanie i jednocześnie mógł być bezpiecznie zamontowany.

Druga mniej istotna sprawa to jego kolor. Na rynku można znaleźć zbiorniki malowane proszkowo (najczęściej na niebiesko, czerwono lub zielono), ale są też i galwanizowane, a także ocynkowane. Estetyka hali produkcyjnej lub zaplecza fabryki może nie jest najważniejsza dla działania firmy, jednak warto i o tym pomyśleć, skoro producenci dają takowy wybór.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html

0 0 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x