23 stycznia 2021

Ryzyko wycieku? Sprawdź, jak stosować sorbent!

Ograniczenie ryzyka wycieku niebezpiecznych substancji to kluczowe zagadnienie w wielu gałęziach przemysłu. Wydostanie się związków niebezpiecznych dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia i życia ludzi bywa tragedią. Dlatego też tak wielki nacisk stawia się na zabezpieczenie miejsca pracy odpowiednimi artykułami. Wśród nich znajdą się sorbenty. Ich proste, acz bardzo skuteczne działanie w przypadku wycieku jest nie do przecenienia. Jakie rodzaje sorbentów znajdziemy na rynku i jak je stosować?

Co to jest sorbent?

Sorbent zalicza się dzisiaj do artykułów przemysłowych z grupy BHP. Produkty te muszą mieć potwierdzoną jakość oraz zastosowanie. Warto jednak wiedzieć, że od dawna w naszym otoczeniu istnieją już sorbenty naturalne. Są nimi np. kora drzewna lub piasek. Można zatem łatwo zdefiniować sorbent, jako materiał o właściwościach chłonnych, bezpieczny i łatwy w zastosowaniu, który ogranicza rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia, absorbując je w miejscu wycieku. Dowiedz się więcej nt. rodzajów i zastosowań sorbentów: www.ekotu.pl/sorbenty-rodzaje-i-zastosowanie

Jak używać sorbentu?

Sorbent powinien znaleźć się możliwie najszybciej w miejscu wycieku, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie się, jego migrację w środowisku naturalnym oraz szkodliwe oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Istnieją różnie rodzaje sorbentów. Najczęściej stosuje się sorbenty sypkie. Są to produkty granulowane o dużej powierzchni chłonnej, rozsypywane w miejscu wycieku. Najprostszym przykładem są sorbenty naturalne w postaci piasku, stosowane np. przez służby drogowe lub straż pożarną. W przemyśle używa się np. sorbenty polimerowe, czyli granulat z tworzywa sztucznego, który świetnie chłonie zarówno zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie, jak i substancje oleiste.

Fot. Apteczka ekologiczna z sorbentem

Jakie są inne rodzaje sorbentów? Na rynku natkniecie się na maty sorpcyjne oraz rękawy sorpcyjne. Te pierwsze to nic innego jak arkusze wykonane z tworzywa sztucznego o doskonałych właściwościach chłonnych. Rozkłada się je w miejscu prawdopodobnego wycieku, by zapobiec przez wsiąkaniem lub rozlewaniem się np. substancji ropopochodnych. Rękawy sorpcyjne pozwalają na utworzenie strefy o dowolnym kształcie, która ogranicza rozprzestrzenianie się (zwiększanie pola) wycieku np. na podłodze hali produkcyjnej, laboratorium badawczego, a nawet na powierzchni zbiorników wodnych. Sorbent w formie rękawa ma możliwość wielokrotnego zwiększenia swojej objętości, dlatego też jest szeroko stosowany w przypadku ryzyka wycieków o dużej skali, np. w przemyśle wydobywczym, paliwowym, chemicznym itp.

Gdzie kupić sorbent?

Wiele zależy od skali i zastosowania. Do domowych lub warsztatowych warunków zdecydowanie wystarczą sorbenty naturalne, które kupicie w dowolnym sklepie ogrodniczo-budowlanym. Te bardziej specjalistyczne sorbenty, które spełniają rygorystyczne normy i wpisują się w regulaminy BHP wielu zakładów przemysłowych możecie nabyć u dystrybutorów – wielu z nich, jak np. polska firma EKOTU, prowadzą także sprzedaż online. To wygodna i szybka forma zaopatrzenia, w Internecie znajdziecie dobre ceny i różne rodzaje sorbentów, a nierzadko także wsparcie techniczne i produktowe.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x