Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Przezroczyste ogniwa słoneczne – niedaleka przyszłość

Dlaczego coraz częściej inwestujemy w fotowoltaikę? Nasza świadomość wraz z wciąż pojawiającymi się nowymi informacjami z zakresu ogniw słonecznych, rośnie z dnia na dzień. Jesteśmy zainteresowani ogniwami fotowoltaicznymi, przede wszystkim z uwagi na wdrażanie ekologii oraz oszczędności do naszego życia. Szacuje się, że do Ziemi dociera 173 tysiące terawatów energii słonecznej, a to ponad 10 tysięcy razy więcej niż dzienne całkowite zużycie energii na świecie. Korzystając z energii słonecznej idziemy w dobrym kierunku w celu uratowania naszej planety.

  1. Przezroczyste ogniwa słoneczne
  2. Fotowoltaika
  3. Dachówka fotowoltaiczna

Przezroczyste ogniwa słoneczne

Naukowcy z Korei przedstawili światu swój najnowszy, przełomowy wynalazek –  przezroczyste ogniwa słoneczne. Takie ogniwa mogłyby być użyte przy produkcji okien w domach i biurowcach, w ekologicznych pojazdach, w ekranach telefonów komórkowych oraz w wielu innych produktach. Przezroczyste ogniwa słoneczne muszą być lekkie, i w takim właśnie kierunku podążają naukowcy z Incheon National University z Korei, którzy stworzyli projekt modułu TPV na bazie tlenków metali. Ich ogniwa o wysokiej sprawności składają się z ultra cienkiej warstwy krzemu, znajdującej się pomiędzy warstwami z tlenków metali. Ich celem było opracowanie ogniwa słonecznego wytwarzającego dużą moc, a główne zalety projektu to:

– wykorzystanie światła o dłuższych falach,

– zwiększenie sprawności zbierania fotonów,

– szybszy transport naładowanych cząstek do elektrod.

Generowanie energii elektrycznej występuje również podczas pochmurnej pogody, na przykład w deszczowe dni.

Fotowoltaika

Zanim będziemy mogli wykorzystywać najnowszy wynalazek Koreańczyków upłynie z pewnością kilka lat, a my chcemy już dziś oszczędzać, tym bardziej, że słyszy się o podwyżkach energii elektrycznej. Jest to dobry czas, by fotowoltaika mogła zagościć w naszych domach. Czas zwrotu za inwestycje będzie się skracał, tym bardziej przy planowanych podwyżkach prądu.  Na stronie firmy Sunival jest bardzo pożyteczny kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, jaki byłby koszt zamontowania u nas instalacji fotowoltaicznej. Znajdziemy tam również 3 zachęcające pakiety, które są aktualnie w promocji. Panele fotowoltaiczne montuje się już praktycznie wszędzie. Domy, budynki firmowe, magazyny, gospodarstwa rolne, a nawet kościoły doceniły wartość oszczędności, jaka z tego wynika. Przykładowy pakiet standardowy o instalacji 3,40 kWp z inwerterem Sofar, panelami monokrystalicznymi JaSolar 340 Wp, z pełnym zabezpieczeniem AC i DC oraz montażem kosztuje od 16700. Zważywszy na dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych oraz z możliwością odliczenia kwoty od podatku, nie wychodzi to dużo. Każdy z nas musi jednak indywidualnie sprawdzić, jaka instalacja u niego się najlepiej sprawdzi.

Dachówka fotowoltaiczna

Do tej pory ogniwa fotowoltaiczne montowaliśmy zazwyczaj na dachach budynków, garaży, czy na specjalnie przygotowanych stojakach postawionych na gruncie. Panele fotowoltaiczne mocowane są obecnie do dachu przy pomocy specjalnych stelaży. Nie każdy uważa, że jest to estetyczne, dlatego też dla osób, które chciałyby aby ogniwa fotowoltaiczne nie zaburzały wyglądu dachu, stworzono dachówkę fotowoltaiczną. Niestety dachówka fotowoltaiczna wypada sporo drożej. Cena dachówek fotowoltaicznych waha się za 1 kWp od 11 do 16 tysięcy złotych.  Tym niemniej trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma potrzeby wykładania już pieniędzy na pokrycie dachowe, a 1 kW dachówki fotowoltaicznej to około 11 metrów kwadratowych dachu.

Wyobraźmy sobie, że w przyszłości, zapewne niedalekiej, będziemy mogli zamiast tradycyjnych okien zamontować okna z przezroczystymi ogniwami słonecznymi, a zamiast dachówki ceramicznej, już dziś możemy  na dachu położyć dachówkę fotowoltaiczną z możliwością wyboru koloru. Ileż planeta zyska na takich właśnie rozwiązaniach?

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx