Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Jak prowadzić zdrowy styl życia? 5 praktycznych porad

Nie da się ukryć, że obecne czasy pandemii, presji i stresu nie są sprzyjające naszemu zdrowiu, zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. W momencie kiedy nasza aktywność i kontakty społeczne zostały ograniczone do minimum, ciężko odzyskać dawną radość i witalność. Jednak istnieje kilka sprawdzonych wskazówek, by móc poradzić sobie z samotnością i powrócić do zdrowego stylu życia. Ważne jest, by zmiana ta nie była jedynie na chwilę, a każda z przytoczonych wskazówek była stosowana długoterminowo. Dzięki temu znacznie poprawimy swoje samopoczucie, a także zyskamy mnóstwo energii na rozpoczęcie każdego kolejnego dnia. Jak zatem prowadzić zdrowy styl życia i jak poradzić sobie z samotnością w tym ciężkim okresie?

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Odpowiednia dieta

Nie bez podstawy mówi się, że jesteś tym co jesz. Przyjmowane przez nas pokarmy, mają znaczący wpływ na naszą kondycję fizyczną, ale także na nasze ogólne samopoczucie. Jednym z podstawowych i niezbędnych elementów podczas zmiany diety, jest jej odpowiednie zbilansowanie. Wielu specjalistów wspomina, że postawą zdrowego stylu życia, musi być odpowiedni dobór posiłków. Oznacza to, że  należy wprowadzić do diety produkty, z każdej grupy żywnościowej. Najlepiej jest, by była ona urozmaicona i dostarczyła do organizmu wszelkie, niezbędne mu składniki odżywcze, w tym:

  • białka
  • węglowodany
  • tłuszcze
  • witaminy
  • składniki mineralne

Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe, uzupełnione o porcję białka np. mleko. Zachowajmy umiar w spożywaniu mięsa, a poświęćmy więcej uwagi owocom i warzywom.

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Aktywność fizyczna

Co prawda siłownie, baseny czy hale sportowe są obecnie zamknięte, jednak nie wyklucza to pozostawania aktywnym fizycznie. Wszelakie ćwiczenia możemy przeprowadzić we własnym zaciszu domowym, bez konieczności kupowania drogiego wyposażenia rodem z siłowni. Aktywność fizyczna połączona z odpowiednią dietą pomoże nam nie tylko kontrolować wagę, ale przede wszystkim zmniejszy ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę, choroby serca i układu krążenia. Co najważniejsze wysiłek fizyczny pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie jak poradzić sobie z samotnością w tym trudnym okresie i zmniejszy ryzyko rozwoju depresji, na która jesteśmy narażeni jak nigdy dotąd. Dorosły potrzebuje około 30 minut dziennego wysiłku fizycznego, by wydzielił się odpowiedni poziom endorfin czyli hormonów szczęścia. W dobie zamkniętych obiektów sportowych, nie rezygnujmy z joggingu, a nawet zwykłego spaceru w szybszym tempie.

Więcej o tym jak poradzić sobie z samotnością znajdziesz na https://www.odzyskaj.eu/.

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Odstaw używki

Od początku pandemii, w naszym kraju znacząco wzrosła liczba osób sięgających po alkohol. Nie wspominając już o papierosku, do porannej kawy. Używki te zwiększają ryzyko zapadania na choroby nowotworowe układu oddechowego i nerwowego, a także trawiennego i moczowego. Papierosy dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu, przyczyniając się do impotencji u mężczyzn. Żyj zdrowo unikając tego typu używek, a twoja wątroba i płuca w przyszłości Ci za to podziękują. Nadmiar alkoholu może doprowadzić do zaburzeń pracy wątroby, a także znacząco obniżyć odporność organizmu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić także na to, by nie nadużywać leków przeciwbólowych. Stosowane w dużej mierze mają destrukcyjny wpływ na nasz układ trawienny.

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Nie zapominaj o odpoczynku

Zdrowy styl życia to przede wszystkim czas na odpoczynek, wyciszenie się i oczyszczenie umysłu. Ważne jest by w swoim napiętym harmonogramie znaleźć minimum 8 godzin, na ciągły, nie przerwany sen, a także około 8 godzin na wypoczynek po pracy i pozostałe czynności domowe. Jeśli zaburzymy równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem, doprowadzi to nie tylko do złego samopoczucia, ale także stresu i presji, która pogorszy nasz stan zdrowia. Żyj zdrowo znajdując czas na sen i odpoczynek, zapobiegnie to zapadaniu na choroby cywilizacyjne jak np. nerwica czy depresja.

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Zapanuj nad stresem

Stres towarzyszy nam na co dzień, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Może też w znacznym stopniu pogorszyć nasze zdrowie psychiczne. Jeśli nad nim nie zapanujemy, przejdzie on w stan przewlekły, który prowadzi do depresji, zaburzeń pamięci i koncentracji. Warto więc poświecić kilka chwil na medytację, odprężającą jogę, a przede wszystkim przywrócić sobie pozytywne myślenie. Dzięki temu poczujemy wewnętrzny spokój i stabilność emocjonalną.

Źródło:

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx