Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2022

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Czy wiesz, jak odpowiednio segregować śmieci? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się najważniejszych informacji o segregowaniu odpadów oraz recyklingu.

Segregacja śmieci – czym jest?

Nie ulega wątpliwości, że produkcja śmieci w dzisiejszej rzeczywistości stanowi jeden z największych i kluczowych problemów środowiskowych na Ziemi. Wytwarzamy tak dużo odpadów, że wciąż brakuje miejsca na przechowywanie kolejnych, co z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko. Aby zaradzić tej sytuacji, w różnych regionach świata, także w Polsce, na coraz szerszą skalę wprowadza się segregację śmieci.

Czym jednak jest segregacja śmieci? Segregowanie odpadów to po prostu zbieranie wytwarzanych śmieci do specjalnie wyznaczonych kontenerów, co pozwala na ich wstępne sortowanie. Śmieci dzieli się według kategorii i materiałów ich wykonania, co bezpośrednio wpływa na możliwość lub brak możliwości ich przetworzenia i kolejnego wykorzystania – ten proces z kolei określa się jako recykling.

Segregacja śmieci to jedno z najważniejszych zadań stawianych przed ludzkością w kontekście troski o środowisko. Dlatego też bardzo istotne jest szerzenie wiedzy dotyczącej tego, jak segregować śmieci. Poznaj nasze wskazówki.

Jak segregować śmieci?

Informacje o tym, jak segregować śmieci, nie są wiedzą tajemną. Jedyne co musisz zrobić, to przestrzegać pewnych wskazówek i wytycznych. W Internecie znajdziesz nie tylko dokładne zasady, ale także np. specjalne wyszukiwarki, gdzie możesz wpisać nazwę odpadu, a w odpowiedzi uzyskasz informację, do którego pojemnika należy go włożyć.

Do pojemników lub worków na papier wkłada się m.in. tektury, torby papierowe, papier biurowy, ulotki i opakowania z papieru, a także kartony. Do kontenerów niebieskich nie wkłada się natomiast chusteczek i ręczniczków papierowych, zatłuszczonego i brudnego papieru, kartonu po napojach, środków higienicznych czy worków po nawozach.

Praktycznie żadnych problemów nie sprawia segregacja szkła. Do recyklingu nadają się m.in. słoiki i butelki po napojach, warto je jednak przed wyrzuceniem oczyścić. Do pojemników na szkło nie wolno natomiast wyrzucać zniczów z woskiem, monitorów, pojemników po lekach, szkła żaroodpornego.

Segregacji polegają również tworzywa sztuczne i metale. W pojemników na te śmieci wyrzuca się m.in. odkręcone i zgniecione butelki, nakrętki, opakowania z plastiku po produktach spożywczych oraz kartony po napojach. W tych kontenerach nie umieszcza się opakowań po lekach, olejach silnikowych, sprzętu AGD i RTV oraz baterii.

Oprócz tego segregowanie śmieci wyróżnia się też bioodpady, czyli obierki warzyw i owoców, kwiaty, trociny, korę drzew, resztki jedzenia i trawę. Do odpadów zmieszanych trafia większość pozostałych śmieci, które nie nadają się do recyklingu, nie wlicza się tu natomiast odpadów niebezpiecznych. Nie czekaj dłużej i już dziś zacznij prawidłowo segregować śmieci!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx