Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Trądzik hormonalny – jakie leczenie przyniesie efekt?

Zaburzenia gospodarki hormonalnej zawsze silnie wpływają na cały organizm. Może się z tym wiązać wiele fizycznych dolegliwości, a dodatkowo zmiany są wyraźnie widoczne na naszej skórze. Wszystko dlatego, że hormony oddziałują na pracę gruczołów łojowych, co z kolei może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Właśnie wówczas mówimy o tzw. trądziku hormonalnym. Jak skutecznie się pozbyć tego problemu?

W jaki sposób objawia się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny dotyczy osób po 25. roku życia – przy czym częściej przytrafia się kobietom, choć i mężczyźni muszą czasem walczyć z tym zjawiskiem. Do głównych objawów zaliczamy krosty, pryszcze, zaskórniki i wszelkie inne wypryski, które pojawiają się na twarzy. Najczęściej są one zlokalizowane w obrębie strefy T, czyli na czole, na policzkach oraz na nosie, jednak bardzo często grudki są zauważalne również na brodzie. Ich występowanie jest szczególnie nasilone w okresie ciąży lub przed miesiączką.

Za trądzik hormonalny są głównie odpowiedzialne hormony płciowe, czyli estrogeny oraz androgeny, jednak nie bez znaczenia jest również prowadzony przez nas tryb życia. Nieodpowiednia dieta, w której nie brakuje produktów wysoko przetworzonych, tłuszczów, ostrych przypraw oraz cukru może prowadzić do nasilenia się objawów. Podobnie dzieje się w przypadku, kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że trądzik hormonalny, podobnie jak inne jego objawy, jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie.

Jak wygląda leczenie trądziku hormonalnego?

W razie wystąpienia wyprysków, które mogą zresztą pojawić się niespodziewanie i w dużych ilościach, najlepiej jak najszybciej udać się do dermatologa. W międzyczasie musimy pamiętać, by nie wyciskać krostek i starać się jak najmniej dotykać twarzy, szczególnie jeśli nie mamy możliwości, by zdezynfekować dłonie.

Żeby postawić diagnozę, lekarz nie tylko przeprowadzi z nami wywiad i dokona dokładnej oceny zmian występujących na skórze, ale przede wszystkim zleci badania hormonalne. Robi się to przede wszystkim na podstawie testów krwi, czasem konieczne jest również sprawdzenie poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz przysadkę mózgową.

Później zazwyczaj jest proponowana terapia hormonalna, która wymaga przyjmowania antybiotyków oraz innych środków farmakologicznych. Dermatolodzy często przepisują również preparaty stosowane bezpośrednio na skórę w postaci żeli i maści. Znakomitym rozwiązaniem jest też skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, takich jak mikrodermabrazja, laseroterapia oraz peelingi chemiczne.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Niezależnie od tego, czy wdrożyliśmy już leczenie dermatologiczne, trądzik hormonalny wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też zawsze pod ręką powinniśmy mieć następujące kosmetyki:

  • płyn micelarny – by dokładnie usuwać makijaż;
  • mleczko, żel lub pianka – do systematycznego oczyszczania skóry rano i wieczorem;
  • krem nawilżający;
  • krem z filtrem SPF;
  • tonik przywracający prawidłowe pH skóry;
  • odżywcze maski, które będziemy stosować np. raz w tygodniu;
  • peeling enzymatyczny, który w delikatny sposób pozbywa się martwego naskórka.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x