Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

COVID-19 a zapalenie serca

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o zapaleniu serca wywoływanym przez zakażenie koronawirusem. Co ciekawe zmiany te dotyczą także osób na pierwszy rzut oka ocenianych jako ponadnormatywnie odporne czyli sportowców. Wzbudziły one dyskusję na temat bezpieczeństwa uprawiania sportu w czasie pandemii. Jakie zmiany w mięśniu sercowym można zaobserwować u sportowców zarażonych COVID? Jak odróżnić je od fizjologicznych zmian powysiłkowych? Jak te badania przekładają się na realia uprawiania sportu przez każdego z nas?

COVID a zmiany w sercu

U pacjentów hospitalizowanych z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem COVID-19 uszkodzenie mięśnia sercowego jest stosunkowo częste. Ma ono miejsce w > 20% przypadków. W szczególności wystąpić może w grupie osób z współistniejącymi chorobami układu krążenia. W badaniach laboratoryjnych i obrazowych obserwuje się podwyższenie troponiny sercowej oznaczanej metodą wysokoczułą (hs-cTn) i zmiany w badaniach obrazowych serca, takich jak echo serca. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że dane te pochodzą głównie z populacji starszej, obciążonej chorobami współistniejącymi. Pojedyncze przypadki występowania zapalenia mięśniowego u zawodowych sportowców zarażonych COVID sugerują, że uszkodzenie mięśnia sercowego może mieć miejsce również w infekcjach o bezobjawowym i łagodnym przebiegu.

Zapalenie mięśnia sercowego – populacja

Zapalenie mięśnia sercowego może rozwinąć się u osób o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu infekcji. Dowodzą tego badania przeprowadzone na niewielkiej kohorcie 100 osób zakażonych COVID. Pacjenci mieli łagodne objawy zakażenia lub byli bezobjawowi (odpowiednio 49% i 18%). 32% badanych miało zmiany widoczne w rezonansie magnetycznym (RM) serca. Większość badanych, u których doszło do zmian w mięśniu sercowym, była obciążona chorobami współistniejącymi. Były to głównie nadciśnienie (22%), cukrzyca (18%) i choroby płuc (21%). Ze względu na wiek badanej populacji i obecność chorób współistniejących grupa badana nie odzwierciedla populacji sportowców.

Zapalenie mięśnia sercowego – sportowcy

Brak jest danych dotyczących zapalenia mięśnia sercowego u młodych osób uprawiających sport. Niedawno przeprowadzono jednoośrodkowe badanie na grupie 26 młodych sportowców. Przechodzili oni infekcję COVID bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Uczestnicy badania mieli prawidłowe wyniki EKG, normalne poziomy hs-cTn i prawidłowe echo serca. U 15% osób z tej populacji odnotowano zmiany w badaniu RM serca. U 46% z nich brak było oznak aktywnego zapalenia mięśnia sercowego. Wadą tego badania jest brak populacji kontrolnej i nieznany udział innych wirusów układu oddechowego, które mogą wywołać podobne zmiany w mięśniu sercowym.

COVID a zmiany fizjologiczne

Niektóre zmiany występujące w uszkodzeniu serca spowodowanym COVID, mogą pokrywać się ze zmianami fizjologicznymi u sportowców. Na przykład zarówno w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego w przebiegu COVID, jak i po wysiłku fizycznym, może mieć miejsce podwyższenie poziomu troponin. Podobnie konsekwencje długotrwałego treningu wysiłkowego, w tym niewielkie zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory widoczne w echo serca i zwłóknienie mięśnia sercowego niezwiązane z niedokrwieniem, mogą dodatkowo komplikować rozpoznanie zapalenia mięśnia sercowego w przebiegu COVID.

Częstość występowania i kliniczne skutki zapalenia mięśnia sercowego u sportowców z COVID nie są znane. Dostępne badania nie dostarczają jednoznacznych dowodów, głównie ze względu na ich metodologię. Niektóre zmiany w przebiegu COVID są podobne do zmian fizjologicznych występujących po wysiłku fizycznym.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x