Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Zmiany w podatku od najmu nieruchomości

Od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości. Są one istotne szczególnie dla osób zajmujących się wynajmem nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ryczałt również dla wynajmujących nieruchomości w ramach działalności gospodarczej
Do 1 stycznia 2021 roku ryczałt ewidencjonowany płacą tylko ci, którzy wynajmują nieruchomości prywatnie, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku, po zmianie przepisów również podatnicy wynajmujący nieruchomości w ramach działalności gospodarczej będą mogli je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Nowe przepisy oprócz rozszerzenia grona podatników uprawnionych do korzystania z ryczałtu, podnoszą limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy opodatkowania z 250 tys. euro do 2 mln euro. 

Zmiana przepisów – kogo i czego dotyczy?
Zgodnie z oświadczeniem resortu finansów, na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 % i 12,5 % będą miały zastosowanie do:

  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem – PKWiU dział 55,
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych – PKWiU 68.20.1.
  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, – tzn. przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, a także składników majątku związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Ryczałt od najmu – ile wynosi?
Nowe regulacje nie wprowadzają żadnych zmian w stawkach podatku od najmu. Zarówno dla osób wynajmujących lokale prywatnie, jak i w ramach działalności gospodarczej ryczałt wynosi:

  • 8,5% – w przypadku, gdy przychody nie przekroczą kwoty 100 000 zł,
  • 12,5% – w przypadku, gdy przychody z najmu przekraczają kwotę 100 000 zł.

Po co?
Jakich efektów najbardziej spodziewa się rząd po wprowadzeniu nowych przepisów? Przede wszystkim zakończenia trwających od wielu lat sporów pomiędzy osobami wynajmującymi swoje mieszkania a fiskusem. Głównym problemem jest to, że organy podatkowe zarzucają wynajmującym, że wynajmowanie przez nich mieszkań (szczególnie kilku) nie jest jedynie działaniem mieszczącym się w zakresie zarządzania majątkiem prywatnym, tzw. najem prywatny ale jest już prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej, obecnie fiskus w związku z nieostrą definicją działalności gospodarczej może uznać za działalność gospodarczą nawet wynajem jednego mieszkania, jeżeli wynajem ten odbywa się w sposób ciągły, zorganizowany oraz jest działalnością zarobkową. Dlaczego? Otóż, prawo nie uzależnia bezpośrednio klasyfikacji do danego rodzaju najmu (prywatnego, czy w ramach działalności gospodarczej) od ilości wynajmowanych mieszkań lub domów. 

Poprawa przejrzystości przepisów dotyczących rozliczania przychodów z najmu to z zmiana in plus. Nowe regulacje sprawiają, że podatnik a także jego doradca podatkowy będą mieli dużo łatwiej w prawidłowej ocenie kwalifikacji dochodów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x