Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Jakie mogą być skutki ukąszenia kleszcza

Kleszcze to małe, drobne pajęczaki z podgromady roztoczy i są pasożytami zewnętrznymi u kręgowców. Zajmują drugie miejsce (pierwsze zajmują komary) jako wektory chorób chorób zakaźnych u ludzi. Rozwijają się od larwy, nimfy po osobnika dorosłego, a ich ciało osiąga wielkość do 3 cm długości. Zasięg występowania kleszczy jest ogromny, mimo tego najliczniej zamieszkują lasy tropikalne i subtropikalne ze względu na panujący tam ciepły i wilgotny klimat, który sprzyja ich rozmnażaniu. W Europie występuje aż 70 gatunków kleszcza, natomiast w samej Polsce jest ich aż 19. Naturalnie kleszcze nie są pasożytami człowieka – większość z nich jest pasożytami dzikich zwierząt żyjących w lasach lub na łąkach oraz zwierząt domowych.

Lato? Sezon na kleszcze!

Sezon na kleszcze najczęściej występował latem, ponieważ te pajęczaki nie lubią zimna, więc na powierzchnie wychodzą przy wyższych temperaturach. My, jako ludzie w słoneczne dni również lubimy wychodzić w ciepłe dni z domu, aby zrelaksować się i odpocząć na świeżym powietrzu. Gdy wystarczająco wygrzejemy się na słońcu pragniemy ochłodzić się w cieniu, którego najwięcej znajdziemy na działkach, w parkach lub w lesie – w takich miejscach lubią przebywać też kleszcze. 

Jednym z problemów jest nie tylko duża ilość kleszczy i szeroki zasięg ich występowania ale także zmieniający się klimat. Roczne amplitudy temperatur maleją, lata są coraz bardziej upalne i trwają dłużej, natomiast zimy zaczynają robić się łagodne, więc coraz rzadziej możemy zobaczyć na termometrze ujemną temperaturę. Takie zmiany skutecznie wydłużają sezon występowania kleszczy, co wydłuża możliwość ich spotkania od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Zaleca się, aby na spacery do miejsc, w których mogą występować kleszcze ubierać przylegającą odzież, która zasłoni ciało.

Co robić gdy zostaniemy ukąszeni?

Ukąszenie przez kleszcza nie jest dla nas odczuwalne, co może znacznie utrudnić szybkie zauważenie pasożyta na naszym ciele. Kleszcze wybierają miejsca, w których nasza skóra jest najdelikatniejsza, a samo miejsce jest ciepłe i nierzadko się tam pocimy – dlatego najczęściej można je znaleźć pod pachami, pod biustem, pod kolanami czy w pachwinach. W przypadku dzieci kleszcze mogą wgryzać się w głowę.

Po każdej wizycie w wilgotnym i zacienionym miejscu warto dokładnie obejrzeć swoje ciało, ponieważ możemy zostać ukąszeni przez niechcianego gościa na naszej skórze, dotyczy to nie tylko nas, ale także naszych pupili. Szybkie wykrycie pajęczaka ogranicza jego kontakt z naszą krwią, co zmniejsza ryzyko przeniesienia infekcji. Dodatkowo warto pamiętać o stosowaniu środków ochronnych odstraszających owady, jednak na dłuższą metę są one szkodliwe również dla człowieka, a zwłaszcza dzieci.

Gdybyśmy jednak zostali ukąszeni przez kleszcza, możemy udać się do lekarza w celu profesjonalnego usunięcia insekta, jeżeli jest taka możliwość. Gdy nie jest to możliwe pozostaje próba usunięcia kleszcza za pomocą pęsety lub specjalnego środka do usuwania kleszczy dostępnego w aptece. Usuniętego kleszcza można wysłać na badanie genetyczne, aby wykluczyć boreliozę oraz inne choroby przenoszone przez kleszcze. Badanie kleszcza można zamówić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl/Cena takiego badania na boreliozę wynosi około 160 zł. 

A czego nie robić?

Największym mitem odnośnie sposobów na usunięcie kleszcza jest smarowanie go tłuszczem lub alkoholem/spirytusem. Te czynności mogą pomóc usunąć kleszcza, jednak jednocześnie powodują u insekta wymioty, które trafiają do naszej krwi zwiększając ryzyko infekcji.

Dlaczego ukąszenia są tak niebezpieczne?

Ukąszenie kleszcza może powodować boreliozę – chorobę wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Początkowe stadium choroby objawia się gorączką i rumieniem po ukąszeniu, późniejszym objawem jest stan zapalny stawów oraz zaburzenia snu, pamięci, wahania nastroju. Nieleczona borelioza prowadzi do neuroboreliozy, która powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i innymi poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. które mogą prowadzić do nieodwracalnego upośledzenia, a w najgorszych przypadkach do śmierci.

Inną, równie niebezpieczną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), które objawia się gorączką dochodzącą nawet do 40 stopni, problemami z mową i przełykaniem, ból mięśni, zaburzeniami świadomości, porażenie mięśni oddechowych i kończyn. Obecnie nie istnieją leki, które zwalczyłyby KZM.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x