Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 lutego 2023

Czyszczenie ocynku – przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Jedną z najpopularniejszych obecnie technik pokrywania metali jest bezsprzecznie malowanie proszkowe, które sprawdza się na wielu, mocno zróżnicowanych powierzchniach, dając trwałą i piękną powłokę. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można wykorzystać to rozwiązanie do malowania stali ocynkowanej. I na tym temacie chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście, pokazując, co trzeba zrobić oraz jak powinno przebiegać czyszczenie ocynku przed malowaniem, aby uzyskać skuteczne zabezpieczenie przed korozją oraz efektowne wykończenie metalu.

Cynkowanie elementów stalowych – do czego się je stosuje?

Cynkowanie ogniowe stali stosuje się współcześnie w większości zakładów i warsztatów dla uzyskania trwałej powłoki, chroniącej przed niszczycielskim działaniem korozji.

Proces ten polega na zanurzaniu elementów stalowych w kąpieli z ciekłego cynku, który przywiera do powierzchni metalu. Rozwiązanie to sprawdza się nawet w przypadku wielkogabarytowych lub skomplikowanych elementów z dużą ilością zagłębień lub nierówności.

Po zanurzeniu w kadzi z cynkiem przedmiot pozostawia się do wyschnięcia. Na jego powierzchni tworzy się dodatkowa, krystaliczna warstwa, w której zachodzą rozmaite procesy chemiczne. Cynk aktywnie reaguje bowiem zarówno ze stalą, jak i z powietrzem. Dochodzi do pojawienia się tlenków i wodorotlenków cynku, tworzących na powierzchni charakterystyczną patynę. Staje się ona dodatkową warstwą, chroniącą przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem – dlaczego warto pokryć farbą proszkową blachę ocynkowaną?

Malowanie proszkowe ocynku stosuje się dość powszechnie. Chętnie wykorzystuje się nawet tak zwany system Duplex, czyli dwie warstwy – cynkowanie i malowanie – kładzione jedna po drugiej, dla uzyskania jeszcze większej trwałości i odporności na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Podstawowym powodem, dla którego nanosi się farbę proszkową na blachę ocynkowaną, są jednak względy estetyczne. Ocynk to powierzchnia nieustannie czynna, na której pojawiają się rozmaite przebarwienia. Jeśli zatem szuka się rozwiązania, gwarantującego estetyczny wygląd przedmiotu, wówczas niezbędne jest pomalowanie go proszkowo.

Do tego trzeba się jednak dobrze przygotować i przeprowadzić szereg działań, składających się na dokładne czyszczenie ocynku.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem – na czym polega?

Zanim przystąpi się do nakładania farby, należy usunąć z powierzchni stali ocynkowanej wszelkie zanieczyszczenia – pyły, tłuszcze itp. Dotyczy to również warstwy patyny, składającej się z wodorotlenków cynku, powstających podczas kontaktu blachy z czynnikami atmosferycznymi.

W tym procesie wykorzystuje się rozmaite preparaty chemiczne, a także niezmiernie skuteczną obróbkę strumieniowo-ścierną (np. śrutowanie lub satynowanie), pozwalającą uzyskać lekko zmatowioną powierzchnię, do której łatwiej przylega farba.

Malowanie proszkowe stali ocynkowanej

Prawidłowe i dokładne czyszczenie ocynku przed malowaniem pozwala przygotować powierzchnię pod warstwę farby. Równie ważne jest właściwe przeprowadzenie samego procesu malowania.

Wysoka aktywność powłoki cynkowej sprawia, że do malowania proszkowego trzeba użyć specjalnej farby z dodatkiem, umożliwiającym odprowadzanie gazów w czasie utwardzania i polimeryzacji warstwy farby. Zastosowanie nieodpowiedniego produktu mogłoby w przyszłości doprowadzić do pękania lub łuszczenia się farby.

Dobrze przeprowadzone malowanie proszkowe sprawia, że uzyskuje się gładką i trwałą powierzchnię, odporną na uszkodzenia mechaniczne i działanie korozji. Dobrze położona farba proszkowa podnosi też walory estetyczne pomalowanego przedmiotu.

Czyszczenie ocynku przed malowaniem proszkowym

System Duplex zwiększa trwałość przedmiotów ze stali i sprawia, że prezentują się pięknie przez długie lata. Warto jednak pamiętać, że malowanie proszkowe stali ocynkowanej wymaga odpowiedniego przygotowania. W innym razie można trwale pogorszyć parametry techniczne produktu, prowadząc do jego uszkodzenia i problemów w późniejszej eksploatacji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx