Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Trwały brak wypłacalności w upadłości konsumenckiej – co oznacza i jak jest weryfikowany?

Upadłość konsumencka to niewypłacalność osób fizycznych, które stały się niewypłacalne na skutek utraty możliwości regulowania swoich zobowiązań. Od 24 marca 2020 r. upadłość konsumencką mogą zgłosić nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem że w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej były osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Aby ogłosić upadłość, musisz jednak być trwale niewypłacalny.

Co oznacza trwały brak wypłacalności w upadłości konsumenckiej?

Dłużnik, który składa wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powinien znajdować się w stanie niewypłacalności, a zatem musi mieć co najmniej jednego wierzyciela, któremu nie reguluje wymagalnych zobowiązań.

Stan niewypłacalności polega na tym, że tracisz zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a ta sytuacja jest trwała. Jednocześnie jeżeli na bieżąco regulujesz swoje zobowiązania wobec wierzycieli, nie masz możliwości wnioskować o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ważne jest domniemanie, zgodnie z którym przyjmuje się, że dłużnik stał się niewypłacalny, gdy opóźnienie w spłatach zobowiązań przekracza trzy miesiące.

Jak jest weryfikowany trwały brak wypłacalności w upadłości konsumenckiej?

Sam fakt braku zapłaty nie świadczy o tym, że stajesz się niewypłacalny, a zatem że możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Z punktu widzenia wierzycieli istotne jest nie to, czy nie zapłaciłeś w terminie, ale raczej to, że nie jesteś zdolny do dokonania zapłatyNie jesteś zatem niewypłacalny, jeżeli chwilowo i przejściowo nie jesteś w stanie uregulować swoich długów.

Do majątku nie wlicza się składników niewchodzących w skład masy upadłości. Oznacza to, że domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli jego zadłużenie jest nadmierne w stosunku do wartości jego majątku przez określony czas.

Dla powstania stanu niewypłacalności nie ma znaczenia, czy jako dłużnik nie wykonujesz wszystkich zobowiązań, czy też tylko niektórych z nich, czy nie wykonujesz wymagalnych zobowiązań pieniężnych, czy też niepieniężnych. Nieistotny też jest rozmiar niewykonywanych przez Ciebie zobowiązań. Zgodnie z orzecznictwem niewypłacalność istnieje nie tylko wtedy, gdy nie masz środków na spłatę zobowiązań, ale także wtedy, gdy nie wykonujesz zobowiązań z innych przyczyn, np. celowo opóźniasz spłatę, bo chcesz wywrzeć nacisk na swoich wierzycieli w innych kwestiach.

Jeżeli podjąłeś ze swoim wierzycielem lub wierzycielami negocjacje mające na celu zawarcie umowy, ugody albo innego dokumentu, którego celem jest ustalenie nowych terminów płatności, to w praktyce przywróci to stan wypłacalności i w konsekwencji nie będziesz mógł ogłosić upadłości konsumenckiej. Stan ten znów może powstać, jeżeli nie uda ci się dotrzymać nowo ustalonych terminów spłat swojego zadłużenia.

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką, ale nie wiesz, jak to zrobić?Zajrzyj na stronę bezdlugow.pl, a pomożemy ci poprawić twoją sytuację finansową i uwolnić się od nękających wierzycieli.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx