Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2021

Czy warto pić tanie whisky?

Najtańsza whisky to koszt około kilkudziesięciu złotych. A najdroższa? Można śmiało powiedzieć, że górna granica właściwie nie istnieje. Butelka whisky inwestycyjnej może kosztować nawet… kilkaset tysięcy złotych. Jednak zejdźmy na ziemię! Choć whisky to wciąż symbol elegancji i szyku, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych. Na rynku można znaleźć wiele wysokiej jakości produktów w przystępnych cenach.

Tanie whisky, czyli jakie?

Na początek odrobina historii! Produkcja whisky na masową skalę rozpoczęła się już w XIX wieku. Stało się to możliwe dzięki wynalezieniu aparatu do destylacji ciągłej wynalezionemu przez irlandzkiego wynalazcę i destylatora, Eneasza Coffey’a. Technika kupażowania, czyli mieszania whisky zbożowej ze słodową pozwoliła znacząco obniżyć koszty produkcji. Tak powstała Blended Whisky, obecnie najpopularniejszy typ whisky na świecie. Rozwój technologii sprawił, że whisky stała się szeroko dostępna nawet poza granicami Europy (co początkowo wzbudziło niemały opór wśród producentów whisky słodowej).

Czym się różni whisky za kilkadziesiąt złotych od whisky za kilkaset złotych?

Na cenę whisky wpływa kilka czynników. Po pierwsze: sposób produkcji. Single Malt Whisky produkowana ze słodu jęczmiennego będąca produktem jednej destylarni będzie droższa niż Blended Whisky, która powstała w wyniku zmieszania Single Maltów z whisky zbożowymi. Na cenę wpływa także wiek trunku. W przypadku Scotch Whisky długość leżakowania określona jest stosownymi przepisami. Aby whisky otrzymała miano szkockiej, powinna dojrzewać w dębowych beczkach nie krócej niż trzy lata. Długość leżakowania wpływa także na bogactwo aromatów, które whisky „wyciąga” z drewna, w którym dojrzewa. Dlatego doświadczeni koneserzy whisky z reguły sięgają po trunki z nieco wyższej półki.

Tania whisky na początek – czy to dobry pomysł?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z degustacją whisky, często zastanawiają się, od czego zacząć. Czy wybrać produkt z dolnej półki cenowej, czy nieco droższy? Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Jeżeli zamierzasz pić whisky z lodem lub innymi dodatkami, nie doszukując się w niej nieraz subtelnych smaków i aromatów, możesz sięgnąć po trunek z najniższej półki cenowej. Nieco droższe whisky pije się bez dodatku innych napojów, a nawet lodu (dopuszczalne jest dodanie odrobiny wody). Dlaczego? To pozwala ocenić równowagę whisky, a także długość i intensywność finiszu.

Osobom, które rozpoczynają przygodę z whisky, zazwyczaj nie poleca się trunków pochodzących z wyspy Islay, w których przeważają mocne aromaty dymu i torfu. Warto rozpocząć od trunków o nieco łagodniejszym smaku pochodzących np. z regionu Lowlands czy Sepyside. Oczywiście pierwszy wybór nie musi paść na szkocką whisky. Trzykrotnie filtrowana irlandzka whiskey również powinna przypaść do gustu nieco mniej wprawionym degustatorom. Osoby początkujące mogą sięgnąć także po któryś z amerykańskich bourbonów.

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie https://Dunder.Store/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x