Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Na co Polacy wydają pieniądze?

Według statystyk GUS z 2017 roku Polacy najczęściej wydają pieniądze na żywność, alkohol i używki oraz odzież. Dobra luksusowe również są często obiektem inwestycji Polaków. Modne zegarki, markowe przedmioty czy artykuły hobbystyczne – to coś, na co pieniędzy nie szczędzą sobie Polacy. Statystycznie wydają na te produkty więcej pieniędzy niż mieszkańcy pozostałych państw europejskich. Warto też pamiętać o różnicy w zarobkach i niższych – w stosunku do wielu państw Europy – kosztach życia.

Co najczęściej kupują Polacy?

Przeciętny Polak wydaje na żywność i napoje ok. 16,8 % swojego miesięcznego budżetu. W porównaniu z Europejczykiem to aż o ok. 5 % większe wydatki związane z kosztami codziennego życia. Według opinii wielu Polaków koszty życia w Polsce są dość wysokie.

Na co jeszcze wydają pieniądze Polacy? Dobry alkohol i wyroby tytoniowe uszczuplają miesięczny budżet Polaka o 2,1 %. Warto wiedzieć, że statystycznie Polacy wydają na napoje alkoholowe i papierosy ok. 6 % swoich wydatków.

Na trzecim miejscu regularnych wydatków Polaków jest odzież. Polacy lubią dobrze wyglądać, dlatego coraz chętniej inwestują w wygodne obuwie, markowe torebki, akcesoria i dodatki. Na ich listach życzeń nie brakuje też kosmetyków znanych marek i markowych perfum.

Jak kupują Polacy?

Zanim jednak zdecydują się na wydanie kolejnych pieniędzy, bardzo skrupulatnie sprawdzają, na jakich produktach mogą zaoszczędzić. Wykorzystują w tym celu porównywarki cenowe, np. Galeria Cen. Klienci weryfikują, które produkty są tańsze, z jakich sklepów internetowych wysyłka jest bardziej opłacalna dla ich budżetów i liczą, ile mogą zaoszczędzić na takich zakupach. Porównywanie ofert cenowych to sposób na zyskanie większych oszczędności i znalezienie naprawdę dobrych okazji.

Polacy wydają na odzież i dodatki aż 5,3 % swoich miesięcznych dochodów. W porównaniu do Europejczyków, Polacy wydają na hotele aż o 5,2 % mniej pieniędzy. Co ciekawe 85 % Polaków często kupuje gotowe produkty, zamawia żywność z dostawą do domu, a także korzysta z diet pudełkowych, co również uszczupla budżety. W związku z tym, co miesiąc są to kwoty wyższe o około 60 złotych. Choć Polacy wydają więcej pieniędzy na standardowe wydatki od Europejczyków, potrafią również oszczędzać pieniądze. Mniej niż 40 % Polaków inwestuje w sprzęt elektroniczny taki jak komputery, smartfony i małe sprzęty RTV i AGD. Zaledwie kilka procent wydatków Polaków dotyczy produktów kolekcjonerskich, niszowych czy materiałów budowlanych.

Jak wygląda sytuacja finansowa Polaków?

Według raportu „Portfel statystycznego Polaka – kondycja finansowa Polaków” z 2018 roku przygotowanego na podstawie badań przez firmę Kantar Millward Brown wynika, że 35 % mężczyzn do 34. roku życia ma lepszą sytuację finansową od kobiet. To bardzo optymistyczne, że mimo tylu pokus Polacy wciąż potrafią trzymać w ryzach swoje wydatki. Są to osoby, które zarabiają 3000 złotych netto miesięcznie. Natomiast aż 61 % ankietowanych uważa, że zarabia więcej pieniędzy niż rok temu i w związku z tym może się pochwalić o wiele bardziej korzystną sytuacją finansową. Polacy dbają też o swoje zdrowie, na co wydają ok. 26,2 % swoich zarobków.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x